Bílá voda v Národním divadle. Oceňovaný román Kateřiny Tučkové opět na jevišti

9. květen 2024

Roku 1950 odvlekl komunistický režim řeholnice ze svých klášterů a nasadil je na nucené práce ve fabrice v zapomenuté pohraniční vesnici nazvané Bílá Voda. Stejně nazvala i spisovatelka Kateřina Tučková svůj poslední román, ve kterém tematizuje opomíjenou kapitolu naší historie. Po brněnském Městském divadle uvede dnes Národní divadlo v Praze novou dramatizaci díla, ve kterém inscenátory nejvíce zaujalo téma víry.

Bílá Voda | Jana Pidrmanová (Evarista), Johanna Tesařová (Benigna), Berenika Anna Mikeschová (Bohdanka)

„Po všem studiu toho materiálu bylo pro mě zjištění, čím vším si ty řádové sestry prošly a navzdory tomu neztrácely víru a neopouštěly své kláštery ani řády, něco, co jsem obdivoval – že dokázaly vytrvat ve víře a morálních zásadách,“ uvádí režisér Michal Vajdička hlavní poselství, které chtěl do svého nastudování otisknout. Jakým způsobem, to v reportáži osvětluje společně s představitelkou hlavní hrdinky dramatizace Janou Pidrmanovou a dramaturgyní Ilonou Smejkalovou.

Bílá Voda | Veronika Lazorčáková (Tobie)
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.