Cesta přes Pamír: Češky ušly 1330 kilometrů s vlastním jídlem

16. listopad 2024

Na začátku byl odvážný nápad. Co kdybychom se prošly Tadžikistánem s batohem na zádech? Michaela Hrdá a Martina Merisi, se rozhodly takovou výzvu splnit.

Jak to celé začalo? „No, Míša hledala někoho, kdo by s ní šel přes Tádžikistán. A když se mnou poprvé mluvila, jen tak jsem mávla rukou. Ale ukázalo se, že kluci nemají koule jít. Tak jsem šla já," směje se Martina.

Z cesty po Pamir trailu Martiny Merisi a Michaely Hrdé

Co znamená vyrazit na takou cestu? Stačí si koupit letenky, sbalit věci do batohu a vyrazit? „Koupili jsme letenky, ale pak to přišlo. Plánování. Protože energií z horalů asi žít nelze. Přivezly jsme 45 kilo jídla a nějak jsme to musely dostat do vesnic, ve kterých jsme plánovaly nocovat. Žádná pošta, žádné autobusy. Takže jsme osedlaly místní taxikáře. Byla to sranda, jako hledání pokladu,“ říká Michaela

Hlad je nejlepší kuchař

1330 kilometrů pěšky, to není pro slabé povahy. Mladé cestovatelky čerpaly energii z místních krás. „Bylo to krásný, poznaly jsme místní lidi, ti nám to hlavně udělali krásný. Jsou to srdeční lidé, s ničím moc nelámou hlavu a vždy se rozdělí,“ vzpomíná Martina. A co jídlo po cestě? „Když dva a půl měsíce jíte vločky, chleba a brambory, hlad je nejlepší kuchař. Nic moc extra tam k jídlu není,“ dodává Michaela.

Z cesty po Pamir trailu Martiny Merisi a Michaely Hrdé

Jestli vás pamírský trek něco naučí, pak určitě improvizovat a užít si každý dobrodružný okamžik. Michaela Hrdá a Martina Merisi si to užily a zážitků mají na rozdávání. Když se jich někdo zeptá, jaké jsou místní dobroty, přiznají: „Brambory s vejcem. Či snad rudinková marmeláda? A místní plov, to je prostě rýže s mrkví... ale nic pro gurmány.“

Láká vás cestu po Pamíru? Poslechněte si rady Michaely a Martiny. Kolik prošlapaly bot, zopakovaly by si takovou cestu znovu? Kde budou vyprávět o svých zážitcích?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.