Detektivky, historie i sci-fi. Poznejte spisovatele z východních Čech

Lubomír Macháček, spisovatel a psycholog

Vystudovaný psycholog a psychoterapeut Lubomír Macháček začal vydávat knihy už v 70. letech. Na pultech knihkupectví už se jich objevilo okolo 40. V řadě z nich jsou také témata týkající se jeho původní profese.

Lubomír Macháček se narodil a většinu svého života prožil v Pardubicích. Spoustu času tráví na své chatě v Podkrkonoší. Vystudoval v Olomouci psychologii a dlouhá léta pracoval v Ústavu nápravné výchovy v Pardubicích a pak v pedagogicko-psychologické poradně. Tady všude také nacházel témata svých děl a místa, kde pobýval a žil, se v nich také často objevují v barvitých popisech.

Inspirací je mu tak často vlastní život a příběhy lidí, které potkává. Jeho knihy jsou místy autobiografické a objevují se v nich témata a myšlenky, kterými se autor sám vnitřně zabývá.

První kniha vyšla Lubomíru Macháčkovi už v roce 1975, psát začal už ale daleko dříve, stejně tak jako publikovat v časopisech. Na svém kontě má dnes okolo čtyřicítky knih a nesčetně článků, povídek a novel v časopisech nebo antologiích. K vydání má připraveny další dvě knihy.

Kromě tvorby z oblasti psychologie a mezilidských a mezigeneračních vztahů, patří k jeho oblíbeným žánrům také sci-fi nebo romány a povídky s detektivní či kriminální zápletkou. Takové publikoval i pod pseudonymem Adam Borek. Má rád i pohádkové motivy nebo pověsti, úspěch sklidila například jeho kniha Poklad na Kunětické hoře atd.

Otiskly se v tvorbě Lubomíra Macháčka také příběhy lidí, které poznal jako psychoterapeut? A jaký je život na odpočinku na chatě v horách a kolik inspirace se tam dá nasbírat pro další romány a povídky? Poslechněte si.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.