Filipíny, Panama a Koclířov. Místa, kde budou unikátní kaple

19. březen 2022

V areálu Českomoravské Fatimy v Koclířově roste kaple Zjevení. Jde o repliku slavné portugalské Capelinhy. Bude první ve střední a východní Evropě.    

Světový apoštolát Fatimy je mezinárodní veřejné společenství věřících, které působí v katolické církvi. Národní centrum pro Česko, Českomoravská Fatima, sídlí v Koclířově u Svitav.  Toto mariánské hnutí uctívá a připomíná význam zjevení Panny Marie ve Fátimě v roce 1917.

Slavnostní zahájení stavby kaple Zjevení v Koclířově

Fátima je městečko v Portugalsku, jedno z nejznámějších katolických poutních míst na světě. V roce 1917 se tam třem malým dětem údajně zjevila Panna Marie. Předpověděla konec války a pomoc všem, kteří se k ní obrátí v modlitbách. Katolická církev uznala pravost zjevení ve Fátimě v roce 1930.

Kaple po celém světě

Na počátku října 2020 Mons. Jan Vokál, sídelní biskup Královéhradecký, požehnal základní stavební kámen nové kaple v Koclířově a v neděli 13. března 2022 slavnostně zahájil její stavbu. Kaple bude replikou kaple Zjevení z portugalské Fátimy v Cova d´Iria „Capelinha“. Bude to jediná kaple v celé střední a východní Evropě, která bude mít přesné parametry centrálního místa v portugalské Fátimě, a to včetně oltáře, liturgického prostoru ke slavení mše svaté i cesty pokání (na kolenou), která povede od památníku Anděla míru až ke kapli.

„První přesná replika kaple Zjevení vznikla v Portoriku, v současné době dokončili stavbu kaple Zjevení na Filipínách,“ vysvětluje pastorační referentka Českomoravské Fatimy Hana Frančáková. „Stavba kaple se připravuje také v Panamě, čeká i Afrika, Brazílie, Spojené státy. Pro naši kapli už máme připravenou sochu Panny Marie, kterou zhotovili řezbáři přímo v Portugalsku.“  

Mariánské poutní místo

Jedním z velkých uctívatelů Fatimské Panny Marie byl také papež Jan Pavel II. V poutním areálu v Koclířově jeho osobnost připomíná kaple sv. Jana Pavla II, relikviář sv. Jana Pavla II. a také papežova socha.

Do Koclířova míří nejen věřící, ale i běžní turisté. Areál o rozloze okolo pěti hektarů nabízí celou řadu zajímavých míst. Poutní kostel sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské je spojený s budovou někdejšího kláštera. V těsné blízkosti kostela se nachází kaple sv. Antonína, která se také využívá pro pravidelné modlitby.

Socha papeže Jana Pavla II,, který uctíval Pannu Marii Fatimskou

Zahradám v areálu se říká Lurdský park, projít se můžete bukovou alejí zvanou Minutěnka, součástí fatimského areálu je také přírodní amfiteátr a křížová cesta, na jejímž konci čeká krásný výhled na údolí obce Koclířov a dva kostely.

Koclířov plný modliteb

Koclířov jako známé poutní místo vstoupil do dějin v polovině 19. století. Poutní slavnosti byly spojeny s farním kostelem sv. Jakuba Staršího a sv. Filomeny, už před polovinou 19. století se ve vsi rozšířila úcta právě k této světici.

V Koclířově se v roce 1845 začaly konat velké poutní slavnosti a o tři roky později přišli do obce členové redemptoristického řádu. Ti začali v roce 1852 stavět klášter, první řeholníci se do něho nastěhovali v roce 1855. Ve stejném roce vznikl i první řádový hospic, ve kterém bratři pomáhali potřebným a umírajícím. V roce 1896 redemptoristé areál opouštějí.

Slavnostní zahájení stavby repliky Capelinhy v Koclířově

Vystěhovanou budovu koleje získaly Školské sestry III. řádu sv. Františka a zřídily v ní školu pro dívky. Činnost školy utlumila německá okupace a klášter sloužil jako chudobinec. Po vystěhování německého obyvatelstva z Koclířova a po únoru 1948 byl v objektu zřízen domov pro starší řádové sestry. V roce 1995 se areál v Koclířově stal sídlem Českomoravské Fatimy - Fatimského apoštolátu v České republice.

autor: BRA
Spustit audio

Související