Povodně a sucho. Přehrady se hodí, když počasí zazlobí

20. duben 2018

Přehrada je obří vodní dílo, které spoustu lidí jednoduše fascinuje. Jestli jste se někdy chtěli podívat takzvaně dovnitř, dostanete šanci na Seči i na Pastvinách. V sobotu 21. dubna bude den otevřených dveří.

„Lidé se můžou těšit na stavební část, tedy na samotnou přehradu. Z koruny hráze je docela zajímavý výhled na hladinu. Navíc se dostanou do prostor, kam se běžně dostat nemůžou. Podívají se na inspekční chodby, strojovny. Hrázní je vodním dílem provedou,“ říká Jiří Petr z Povodí Labe.

„Obě tato díla jsou gravitační zděné hráze. Pastviny byly postavené v letech 1933-1938, Seč mezi roky 1925 a 1934. Je to v podstatě stejná historická etapa. Slouží pro zachycování povodňových průtoků a částečnou ochranu území pod nimi. Taky se můžou použít pro zachycení vody v případě jejího nedostatku a následné dotace. Hledáme kompromis mezi těmito dvěma prakticky protichůdnými požadavky.“

Máme přehrad moc?

Kdysi dávno se začaly stavět jezy, využívala se vodní energie. Přehrady podle Petra vznikaly postupně jako velká technická díla na ochranu před povodněmi a další využití. „O technická díla se musíme starat. Přehrady trpí tím, že se v nich usazují sedimenty. Ty je potřeba odtěžovat. V tom případě dochází k úplnému vypuštění nádrže.“

Jiří Petr z Povodí Labe

A že je v Česku moc přehrad, si prý může myslet jenom ten, kdo přehrady nepotřebuje. „Podle mě naše společnost přehrady potřebuje. Ukázalo se to v letech 2016 a 2015, kdy nás zasáhlo poměrně velké sucho. Jsem přesvědčený, že kdyby přehrady nebyly, tak by lidé následky skutečně pocítili,“ tvrdí Jiří Petr.

Den otevřených dveří na vodním díle Seč a Pastviny začíná shodně v sobotu v 9 hodin. Prohlídky jsou v plánu každou celou hodinu až do 14 hodin.

Světový den vody

Exkurze na vybraných vodních dílech pořádá Povodí Labe při příležitosti Světového dne vody. Lidé chodí taky na vodohospodářský dispečink. „Zajímá je naše provozní činnost, jak manipulujeme s přehradami, proč rozhodujeme o zvyšování a snižování průtoků. Na vodních dílech převládá zájem o technickou stránku věci.“

Řetízek od špuntu sečské nádrže je zrezavělý. Vyměnit ho musí potápěči

Na jeřábu mají potápěči zavěšenou například hydraulickou vrtačku

Představte si, že chcete vyměnit řetízek od špuntu ve vaně. Jenže ten řetěz má několik tun a špunt je v 26m hloubce. Tuhle situaci teď řeší tým potápěčů na sečské přehradě, který pracuje na výměně táhel spodních výpustí nádrže.

Jak říká Jiří Petr, vodohospodářský dispečink má na starosti monitoring hydrometeorologické situace. „S Českým hydrometeorologickým ústavem provozujeme společný monitorovací systém. Data z něj si posluchači můžou zobrazit na našich internetových stránkách. Sledujeme srážky, stav vody na řekách, stav na vodních dílech a další veličiny.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio