Praskají fasády, cinkají skleničky. Obyvatelé Vápenného Podola si stěžují na odstřely v lomu

4. duben 2025 10:09

Největší audioportál na českém internetu

Otřesy z lomu jsou podle místních příliš silné. Cemex tvrdí, že podle měření jsou v normě | Foto: Petra Plisková, Český rozhlas

Lidem ve Vápenném Podole vadí otřesy z odstřelů v prachovickém lomu a žádají, aby se jejich intenzita snížila

Těžba vápence nám ničí domy, stěžují si lidé ve Vápenném Podole, kteří mají prachovický lom na dohled. Vadí jim otřesy z odstřelů v lomu a žádají, aby se jejich intenzita snížila. Majitelé lomu zase argumentují tím, že odstřely povolené normy nepřekračují.

Haně Žáčkové patří dům, na kterém se už těžba podepsala. „Měli jsme doma návštěvu, ta se vyděsila, co se to děje, jestli vypukla válka, protože ten otřes byl velmi silný. Po velkém odstřelu na podzim minulého roku se nám objevily na domě nové praskliny, takže jsme si je začali zaznamenávat, děláme si čárky, fotíme si to.“

Podobných případů je už minimálně deset. Majitelé poškozených domů chtějí prosadit to, aby otřesy nebyly tak silné. Prachovický lom patří společnosti Cemex. Podle mluvčí Terezy Kejla odstřely žádné normy neporušují.

Cemex: otřesy jsou v normě

„Cemex provádí v obci Vápenný Podol nepřetržitý monitoring otřesových účinků těžebních odstřelů na lokalitě Prachovice a výsledky těchto kontinuálních měření se pohybují v podlimitních hodnotách,“ dodává Kejla.

Obyvatelé Vápenného Podola si stěžují na otřesy z nedalekého lomu (v pozadí)

Cemex se několik let snažil získat souhlas s pokračováním a navýšením těžby. Hlavní připomínky směřovaly k množství škodlivin, prachu, hluku, nebo dopravě. Stížnost na odstřely přišla pozdě.

„V průběhu projednání záměru tyto námitky nezazněly. Co se týká stížností na otřesy v souvislosti s těžbou, je nutné se obrátit na příslušný obvodní báňský úřad pro území Královéhradeckého a Pardubického kraje,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Vápenný Podol s další těžbou souhlasil. Problémy s odstřely chce ale obec řešit na veřejném projednání se zástupci Cemexu ve druhé polovině dubna.

Pohled z první vyhlídky na kostel ve Vápenném Podole

„Abychom dostali informace o měření otřesů za rok 2024 a současně by tam mělo dojít k vyhodnocení toho jednorázového měření v sedmi lokalitách ve Vápenném Podole,“ popsala hlavní cíl setkání zastupitelka Vápenného Podola Lenka Španihelová (Piráti).

Čísla budou důležitá i do budoucna. Cemex totiž před pár dny získal souhlas s pokračováním těžby na dalších 7 let.

Související