S jarními mrazíky si poradí obyčejná voda. Vyzkoušejte osvědčený zahradnický trik
Zahrádkáři v těchto dnech vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak ochránit zeleninu a stromy před hrozícími jarními mrazíky.
Pardubický zahradník František Hlubocký využívá poznatků našich předků a radí využít proti mrazu obyčejnou vodu. Odpoledne řádně zalijte, před úsvitem jemně pokropte.
Důkladně zalijte a pak přikryjte
„Rozhodně nenechávejte záhony s vysázenou zeleninou suché. Odpoledne, když je hezky a slunečno, zeleninu řádně zalijte. Zálivka platí i pro kvetoucí stromy.
Netkaná textilie
Netkané textilie jsou podle zahradníka skutečným pokladem. „Bílou můžete v tomto období, kdy hrozí ranní mrazíky, nechat na záhonu i čtrnáct dní. Ani přes den to nevadí. A pokud máte starost, že bude ještě větší mráz, použijte bílou textilii a navečer přes ni ještě přehoďte černou textilii,“ radí Hlubocký.
Potom záhony zakryjte bílou textilií, a pokud hrozí silnější mrazíky, dejte přes bílou textilii ještě černou fólii nebo tu bublinkatou. Tím se vám podaří uchovat tolik potřebné teplo,“ říká zahradník a pokračuje:
„Druhý den si pak musíte přivstat a ještě před východem jemně pokropit rostliny vodou. Stejná rada platí pro stromy. Vezměte hadici a vyberte tu správnou koncovku, která stromy lehce postříká. Těm šikovnějším postačí prsty.“
Orosené rostliny mráz nespálí
Možná vás překvapí tento starý zahradnický trik, jak si poradit s ranním mrazíkem za jasného počasí. Důležité je nenechat jinovatku na listech roztavit sluncem.
„Takovou první pomocí je pokropit záhony vodou dřív, než vyjde slunce. Použijte vodu, se kterou běžně zaléváte. Celé kouzlo spočívá v tom, že voda, kterou kropíte rostliny, je teplejší než jinovatka nebo zmrzlá zemina. A to způsobí, že jinovatka se rozpustí a slunce rostlinu tak rychle nespálí. Rostlina se zkrátka otepluje postupně, pomaleji a bez následků,“ vysvětluje zahradník František Hlubocký.
Na začátku dubna je čas na sázení jahod. Jak na to? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Zbraně proti mrazu: netkaná textilie, bublinková fólie, parafínová svíce
Zahrádkáři chtějí mít navzdory ranním mrazíkům zasetou mrkev a petržel na venkovních záhonech. Do nevytápěných skleníků pro změnu sázejí zelené saláty.
-
Promyšlená kombinace bílé a černé textilie ochrání sazenice před mrazem
V březnu už je možné sázet kedlubny, saláty, brokolice, špenát nebo řepu. Pokud se bojíte ranních mrazíků, pořiďte si na ochranu záhonů bílou i černou netkanou textilii.
-
Šéf ovocnářů: Nervozita z mrznutí stromů teprve začíná. Problém je, že vykvétají o tři týdny dříve
Jarní počasí vystřídá podle předpovědi už zítra studená fronta a teploty klesnou pod bod mrazu. Neobávají se ovocnáři, že mráz poškodí úrodu? A jak se mohou připravit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.