V Chocni vyrábějí letadla už 90 let. Navrhnout si je můžete sami

Od Bestioly po VL3. Pro letadlo si přijel i Matthew Fox, hvězda seriálu Ztraceni
Město Choceň si řadou akcí a výstav připomíná dlouhou tradici letecké výroby. Ta začala v roce 1935 a úspěšně pokračuje do dnešních dnů. Východočeské výlety vás zavedou nejen do historie, ale také do haly společnosti JMB Aircraft, jejíž ultralehké letouny patří ke světové špičce.
Na počátku historie výroby letadel v Chocni stojí hornoplošník Be 60 Bestiola. Byl to první letoun nové firmy Beneš-Mráz, založené 1. dubna 1935. Choceňský továrník s citem pro podnikání Jaroslav Mráz se tehdy spojil s leteckým konstruktérem Pavlem Benešem. Společně navrhli a vyrobili řadu modelů letadel, která premiérově vzlétala na louce rodiny Mrázových u obce Dvořisko.
Není bez zajímavosti, že prvním továrním pilotem byl Josef Koukal, který za druhé světové války vstoupil do služeb britské RAF. Mrázova letecká výroba v době války sloužila službám německé Luftwaffe, tehdy se také zrodil úspěšný model letadla Storch. Po skončení války se firma dostala pod národní správu a letecká výroba se přestěhovala z Chocně do Dvořiska, podnik se později přejmenoval na Orličan. Jaké typy letadel se v Chocni v období první republiky i po válce vyráběly? To v audiu přibližuje spolupracovník Orlického muzea v Chocni a příznivec létání Jan Ráček.
Jedno nové letadlo každé tři dny. A 3500 hodin práce
Na tradici výroby letadel v Chocni dnes navazují společnosti Composit Airplanes a také JMB Aircraft. Ta má své sídlo v Chocni, pro účely kompletace letadel otevřela na podzim roku 2023 novou halu u vysokomýtského letiště. O ultralehké letouny této společnosti je ve světě mimořádný zájem.
Společnost JMB Aircraft založili belgičtí bratři Jean Marie a Jean Baptiste Guissetové, kteří lásku k letadlům zdědili po rodičích, začali létat už ve 14 letech. Dnes v halách v Chocni a ve Vysokém Mýtě zaměstnávají 165 lidí, výrobní plocha všech závodů dosahuje 9 000 metrů čtverečných.
Společnost za dobu své existence vyrobila už 700 kusů letounů typu VL3, v jejím portfoliu nechybí také modely Evo, Phoenix a SV4. Firma do ultralehkých letadel instaluje zejména motory od rakouské společnosti Rotax a avioniku převážně od výrobce Garmin. Zajímavosti o výrobě, designu, ale i ceně letadla si můžete poslechnout v audiu. Halou společnosti JMB Airkraft provádí pilot Radim Jordán a obchodní manažer společnosti Matěj Ungr.
Vyvrcholení oslav bude na nebi
K připomenutí dlouhé historie letecké výroby město Choceň a další pořadatelé připravili řadu akcí. Bude to venkovní výstava na Tyršově náměstí a přesně v den 90. výročí zahájení letecké výroby v Chocni, tedy 1. dubna, se uskuteční komentovaná přednáška v Panském domě s promítáním filmů Letadla z Chocně.
Výstava Choceňští letci v RAF začne v sále Orlického muzea v sobotu 5. dubna 2025 a v tento den se také muzeum uspořádá komentované prohlídky expozice Letecká výroba na Choceňsku. Těšit se můžete na Den otevřených dveří ve firmě Composit Airplanes s. r. o., a to v pátek 16. května. Oslavy vyvrcholí sletem letadel vyrobených v Chocni v rámci 10. ročníku akce Choceňské nebe v sobotu 14. června na letišti ve Dvořisku.
Související
-
Pod Kunětickou horou vznikla Expozice pardubického letectví. Představuje i stroj Jana Kašpara
Letiště v Kuněticích nedaleko Pardubic začalo fungovat sice až v osmdesátých letech minulého století, expozice ve zdejším hangáru ale mapuje samotné počátky české aviatiky.
-
Centrum leteckého výcviku v Pardubicích má první dva letouny Skyfox
Vojenští piloti budou v Pardubicích od dubna trénovat na nových proudových letounech L-39 Skyfox. První várka dorazila do Pardubic.
-
Máňa se po 40 letech vrací do Kunovic. Sloužila VIP cestujícím i armádním pilotům
Z Pardubic do leteckého muzea v Kunovicích odjel atraktivní exponát. Jde o vyřazený armádní letoun L 410 řady UVP salonní verze. Armádě sloužil dohromady čtyřicet let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.