Zachráněné památky v Rábech a Brandýse nad Orlicí unikly demolici i zkáze
Zámeček v Rábech vypadal jako vybydlená ubytovna. Zámku v Brandýse nad Orlicí se zase propadly stropy a stěny nasákly vodou. Obě památky ale dostaly novou šanci i budoucnost.
Před čtvrt stoletím vypadal zámeček v Rábech na Pardubicku jako vybydlená socialistická ubytovna, u které stály bourací stroje a jen čekaly, až bude vyňat ze seznamu památek. Zemědělské družstvo, které ji od 50. let minulého století vlastnilo a využívalo třeba jako bourárnu masa, na jejím místě chtělo postavit jinou stavbu. Takovou, která by lépe odpovídala jejím potřebám.
Ostatně před zámečkem stával kravín a za ním strojní traktorová stanice. Přestože měli majitelé na stavbu už i demoliční výměr, nedošlo k tomu, památkou totiž zůstala. A tak se ji družstvo rozhodlo prodat.
Pětisetleté trámy a terakota
V takové kondici se dostal zámeček v Rábech k současnému majiteli, tehdy ekonomovi a pedagogovi, Michalu Doleželovi. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních v něm viděl něco jiného. Všechno to, co bylo skryto pod nánosem břízolitové omítky, kachliček nebo latexové barvy. A to renesanční zámeček, jehož historie sahá až do konce 15. století.
„Základní postoj byl nevědět, co všechno bude potřeba,“ popisuje s úsměvem Michal Doležel důvod, proč zcela zdevastovanou stavbu před 20 lety koupil. Doplňuje, že měl jako třicetiletý tehdy ještě dostatek energie a také spoustu dobrých přátel a nadšených studentů, kteří mu pomáhali.
Kromě rozsáhlé rekonstrukce pod dohledem památkářů se pustil také do zkoumání historie místa. Zjistil, že jde o lovecký zámeček, který si v lesích pod Kunětickou horou nechali postavit Páni z Pernštejna a se zakázkou oslovili stavitele Jiříka z Olomouce, kterému je připisováno i autorství pardubické Zelené brány.
Zámeček měl také terakotové ostění, které ale nový majitel musel dolovat z vrstev omítky, protože ho JZD použilo na zazdění příček jako cihly atd. Přesto se podařilo nakonec mnohé zachránit. Včetně 500 let starých trámů a stromů nebo původních krovů z barokní přístavby prvního patra. Zámeček v Rábech už znovu žije a majitelé v něm pořádají mimo jiné také přednášky o historii rodu Pernštejnů pro děti.
Komunita nadšenců
To novobarokní zámek v Brandýse nad Orlicí je teprve na začátku své cesty k plné záchraně. Před pár lety ho koupil lékař z Ústí nad Orlicí, Pavel Skalický, který se nezalekl propadlých stropů ani vody, která nasákla do památky do výšky přes 1,5 metru. Jemu a bratru Karlovi, který se stal zámeckým kastelánem, se podařilo kolem zámku soustředit komunitu nadšenců.
Ti se snaží nejen o jeho záchranu a oživení historie, ale také o rozvoj celého regionu. Letos zahájili rozsáhlou rekonstrukci a věří, že ji dokončí do roka. Zatím se jim podařilo například vrátit původní lesk části exteriéru, včetně balkonu či sochám titánů, které ho podepírají, a zvelebit park.
Památka je už od minulého léta ve vybrané dny přístupná veřejnosti. I když, jak říká kastelán, je to zámek, ve kterém není nic k vidění. Všechno, co bylo možné odnést, totiž brzy po druhé světové válce zmizelo, a ze zámku se stal internát, později sídlo výchovného ústavu pro dívky.
Stavba z 18. století, původně koncipovaná jako rodinné sídlo, nezvládla novodobé požadavky, například ubytování pro 150 učnic z textilní školy. Postupně chátrala, až nakonec strop v prvním patře nevydržel. Jakmile ho opraví, bude možné vrátit na zámek historické textilie, které se podařilo zachránit a restaurovat. Návštěvníci by si je mohli prohlédnout už v příští sezóně.
Související
-
Brandýský zámek koupil doktor. Vyléčí ho?
Na svém místě stojí od konce 18. století. Po zestátnění sloužila památka jako internát anebo výchovný ústav. Pak zaúřadovaly povodně...
-
Vodárna, zámeček, podzemí. Stopy Pernštejnů pod Kunětickou horou?
Obcemi Ráby, Srch, Kunětice či Dříteč lidé většinou jen projíždí po cestě na hrad Kunětická hora. Je to škoda, také tam je totiž spousta důvodů k zastavení.
-
Zámeček v Brandýse nad Orlicí je na prodej ve veřejné dražbě
Barokní zámek byl původně šlechtickým sídlem. Teď je už několik let opuštěný. Žádná státní instituce o něj neprojevila zájem a tak ho stát nabízí ve veřejné dražbě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.