Ze stromu bleskově do sklenice. V zavřenině vydrží švestky i rok

31. srpen 2022

Jak uchovat švestky a další ovoce bez mrazáku či sušičky? Máme pro vás tip. Zkuste zavřeninu. „Je to jednoduché. Ovoce přímo ze stromu dejte do šroubovací sklenice a okamžitě uzavřete. V zavřenině vydrží i rok,“ radí bylinkářka Radka Svatošová.

Zavřeniny skutečně fungují. Ovoce tam v dobrém stavu podle zkušeností Radky Svatošové vydrží klidně i rok. „Ovoce se tam ale musí zavřít okamžitě po utržení z větvičky, samozřejmě neumyté. Darované švestky už tam úspěšně nezavřete. Další podmínkou je, abyste se ovoce dotýkali minimálně a do sklenice ho nemačkali.

Plnit okamžitě a skladovat ve sklepě

Funguje to nejen u švestek, ale i u dalších drobných plodů. Mám vyzkoušené aronie i maliny,“ říká bylinkářka. Nejlepší je uchování zavřeniny v chladném sklepě, ale Radka Svatošová sklep nemá, proto je uchovává ve spíži u kuchyně při pokojové teplotě. I tak ovoce vydrží. Pokud má po čase lehce navinulou chuť, ničemu to nevadí.

Jak prospívají našemu zdraví jeřabiny, jak je uchovat na zimu? Poslechněte si v audiu pořadu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.