111 let od vytržení Svojanova z německých rukou. Hrad čeká akce roku

10. září 2021

I na sklonku léta se můžete královsky pobavit na královském hradě. O druhém zářijovém víkendu tam připomenou událost z roku 1910, kdy památka přešla pod křídla Poličky.

„Poslední soukromí majitelé, tedy manželé Haaschovi, ho nabízeli k prodeji. Byli tenkrát dva zájemci, a to místní německý křesťanský spolek a právě Polička. Město spolek přeplatilo. V té době se to bralo jako obrovský vlastenecký čin. Hrad tehdejším pohledem takzvaně vytrhli z německých rukou a vrátili zpátky českému národu,“ usmívá se kastelán Miloš Dempír.

Kouzlo jedniček

Na Svojanově se původně mělo připomínat kulaté 110. výročí. Covid ale oslavy posunul o rok a do trochu magické roviny. „Bude to 111. výročí slavené i 11. září. Účastníci se přenesou do atmosféry počátku 20. století. Nebude chybět dobový tanec, dobová hudba, divadelní vystoupení, dobový felčar anebo vojáci císařsko královské armády.“

Gotická zahrada na Svojanově vznikla v 15. století

Sobotní a nedělní program se podle Dempíra vzájemně liší. „Snažili jsme se, aby návštěvníci měli možnost si vybrat. Sobota je víc zaměřená na módu. Spolek elegantních dam předvede dobové róby anebo ukázky dobového spodního prádla. V neděli bude naopak třeba šerm. Otevřeno máme od 9 do 17 hodin. Zpřístupníme samozřejmě oba interiérové okruhy s průvodci.“

A až do konce září běží v galerii v předhradí výstava Šťastný život v secesi. Ta taky zachycuje časy před první světovou válkou. K vidění jsou nejenom originální secesní oděvy, ale taky porcelán, malované sklo a mnohé další vychytávky.

Arabela přespala

Nedávno přijela Svojanov podpořit herečka Jana Nagyová, tedy seriálová Arabela. Je totiž patronkou akce Objevuj památky. „Paní Nagyová byla velmi sympatická, vstřícná k návštěvníkům. Měla radost, že za ní přišla spousta lidí. Prohlédla si celý hrad, strávila noc v jednom z pokojů.“

Místnosti na Svojanově jsou zařízené ve stylu přelomu 19. a 20. století

Hrad Svojanov je jedním ze zakládajících členů Asociace nestátních otevřených památek. „Založili jsme ji proto, že nestátní hrady a zámky neměly doteď žádnou možnost vzájemné spolupráce. V covidové situaci zůstaly bez pomoci. Momentálně už je vypsaný program na kompenzace právě pro nestátní památkové objekty,“ říká kastelán Dempír.

Do konce srpna hrad navštívilo asi 37 tisíc turistů, tedy zhruba o 3 tisíce méně než loni. „Určitě nezažíváme rekordní sezónu. Velkou část jarních měsíců, kdy míváme vysokou návštěvnost, jsme museli mít zavřeno. O prázdninách si k nám lidé cestu našli, čehož si velmi vážím.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související