500 let bez Viléma z Pernštejna. Peníze mu tekly z rybníků
Díky němu se do té doby malé městečko stalo významným centrem politické a ekonomické moci. Tento muž přinesl renesanci a dokázal spoustu věcí změnit. Jeho osobnost letos v Pardubickém kraji připomíná celoroční program.
„Vilém přišel do Pardubic v roce 1491 z Moravy, kde už zdědil rodové panství. Stal se z něho dnešními slovy podnikatel, který se rozhodl investovat své nemalé prostředky do rybníkářství. To bylo nejvýnosnějším odvětvím tehdejší doby,“ říká Adolf Vondrka z Rybničního hospodářství Lázně Bohdaneč.
Věděl, co vydělává
Kromě Pardubic si Vilém z Pernštejna vybral ještě Třebíčsko a Hlubokou nad Vltavou. „Dostal právo od krále vyplatit staré zástavy. Na obrovských půdních blocích pak mohl budovat rybníky. Samotné pardubické panství zakoupil do dědičného vlastnictví. Přesunul tam svoje sídlo.“
Z tehdejších „daňových přiznání“ podle Vondrky víme, že šlo o nejbohatší rod v českých zemích. Měl asi třikrát víc majetku než Rožmberkové. Vilém vybudoval taky umělé vodní kanály k napouštění a rozšiřování největších rybníků. Na Pardubicku to jsou kanály tři -Zminka, Halda a Opatovický kanál.
Během třicetileté války došlo k velkému rušení rybníků kvůli přerušení obchodních vazeb. Na Pardubicku ale řada rybníků přetrvala až do 19. století. „Zanikly kvůli válce o Lombardii, kdy rakouské císařství dalo komorní panství Pardubice do zástavy rakouské bance, protože chtělo vyhrát. Ale zástava propadla a banky později majetky rozprodaly. Rybníky se z velké části zalesnily anebo zanikly kvůli pozdějšímu rozvoji zemědělství a dalšího průmyslu.“
Vilém v kostce
Významná osobnost konce 15. a počátku 16. století zemřela 8. dubna 1521. Vilém se dožil vysokého věku. Zastával prestižní úřady u dvora, byl třeba nejvyšším královským hofmistrem a hlavně majitelem rozsáhlých panství od Moravy po jižní Čechy.
Proslul vstřícným vztahem k poddaným anebo náboženskou tolerancí. Svůj majetek i postavení odkázal synům. V samotných Pardubicích kromě jiného přestavbou hradu položil základ renesančnímu zámku.
Související
-
Kdo může za sucho v krajině? Má v dnešní době cenu stavět nové rybníky?
Je sucho. Situace se zhoršuje od roku 2015. Ale podle majitele Rybničního hospodářství Bohdaneč Adolfa Vondrky to není zase také výjimečné a katastrofální.
-
U Jaroslavi jsou dva nové rybníky. Po desítkách let je tam obnovily Lesy České republiky
U obce Jaroslav nedaleko Holic na Pardubicku vznikly v tamních lesích dva nové rybníky. Historicky tam bývaly, ale před desítkami let vyschly.
-
Rybníkáři na Pardubicku
Za časů Viléma z Pernštejna bylo pardubické panství vyhlášené svými rybníky. V rovinaté krajině pod Kunětickou horou se leskly hladiny více než 230 rybníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.