Aby se klíšťata nepřisála? Do postele bez obojku, do Chorvatska s repelentní pipetou
Klíšťata jsou pro zvířata stejně nebezpečná jako pro lidi. Na trhu je mnoho preparátů, díky kterým se dá omezit jejich přisátí. Jak se v nich orientovat? S radou přispěla veterinární lékařka Ludmila Růžková z nemocnice Vetino Aesculap Pardubice.
„Existují tablety, obojky, pipety, spreje. Nic z toho není úplně ideální pro zdraví mazlíků, ale stále je tato ochrana lepší, než jsou onemocnění, která klíšťata způsobí. Nejdůležitější je účinná látka, která je přítomná v různých aplikačních formách. Na základě množství té účinné látky může preparát lépe, nebo hůře zabránit přisátí,“ říká veterinářka.
Obojky jen pro venkovní zvířata
Obojky mají nejdelší dobu účinnosti ze všech druhů ochrany. Jsou ideální pro venkovního psa. Pokud ale žijete se zvířetem v domácnosti, obojek není vhodný. Z obojku se totiž dostává chemická látka, která ulpívá na srsti zvířete. Pokud tedy spíte se psem v posteli nebo máte malé děti, které ho hladí, není to vhodné. I pro kočku může být látka z obojku toxická.
„Měli jsme případ, kdy malý pejsek spal s rodinou v posteli a byl zvyklý být přikrytý peřinou. Skončil u nás v nemocnici, protože se pod peřinou té látky nadýchal," říká Ludmila Růžková.
„Stává se i to, že zvířata si obojek sundají a sežerou ho, což je taky velmi nebezpečné. A pozor. Kočky jsou na chemické látky v prostředcích proti klíšťatům mnohem citlivější. Proto rozhodně nepoužívejte tablety, obojky nebo pipety určené pouze pro psy,“ varuje veterinářka.
Tablety zlikvidují klíště až po přisátí
Mezi nejúčinnější preparáty patří různé druhy tablet, podle typu a množství látky je jejich účinnost jeden až tři měsíce. Ale většina účinkuje ještě déle. U tablet to funguje tak, že se klíště přisaje a hyne teprve několik hodin po přisátí. V prvních hodinách by ale podle veterinární lékařky nemělo dojít k přenosu nebezpečných onemocnění.
„Výběr pipet je také bohatý. Některé mají i repelentní ochranu, takže by nemělo dojít k přisátí klíštěte. To je důležité pro psy, se kterými cestujete do teplejších krajin. Tam jsou komáři a klíšťata jiného typu, která mohou přenášet neznámá onemocnění na naše psy. Například komáři způsobují srdeční červivost, která není běžná v našich podmínkách," upozorňuje Ludmila Růžková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.