Archeologové připomenou svůj den na sedmdesáti místech
Den archeologie byl poprvé pořádán v roce 2011 ve Spojených státech amerických. Čeští archeologové se připojili o tři roky později. „Jedná se o celosvětovou akci, kterou se archeologové snaží přitáhnout veřejnost k archeologii,“ říká Pavel Titz.
„Jde nám převedším o to, budovat vztah veřejnosti k archeologii. Naším cílem není dělat z lidí archeology, ale poučené laiky, kteří chápou proč je třeba archeologií se zabývat,“ dodává Titz.
Zapojí se Pardubice i Chrudim
„V pátek v 16 hodin začíná exkurze archeologickou expozicí. Budu provázet výstavou a mluvit o artefaktech, které jsme našli v pardubickém okrese. Návštěvníci uvidí to nejlepší, co máme v depozitáři. Řeč bude o nálezech se Slepotic z doby laténské, historických Keltů, máme tam zlaté šperky, kozlíka z Třebosic,“ láká František Kašpárek.
Další událostí pro veřejnost bude přednáška doktora Fojtíka z Ústavu archeologické památkové péče ve středu 25. října v 18 hodin v muzeu. „Mluvit se bude o pohřebištích na střední Moravě, tam bych chtěl zmínit zajímavost – hrob, kde proběhl porod v rakvi a zároveň na těch pohřebištích byly provedeny analýzy za použití nejnovějších metod,“ říká František Kašpárek.
V sobotu v deset hodin se svým programem k mezinárodnímu dni archeologie připojí i Chrudim. „Před stánkem regionálního muzea v Chrudimi na Resselově náměstí se sejdeme s veřejností a společně se vypravíme procházkou a s komentovanou prohlídkou po zbytcích chrudimského opevnění. Řekneme si zajímavosti, bude možné si na ty konkrétní věci sáhnout, bude to takový styk přímo s minulostí,“ zve Jan Musil.
Program ke dni archeologie20. října 16:00 Pardubice - komentovaná prohlídka Východočeského muzea s Františkem Kašpárkem
21. října 10:00 Chrudim - komentovaná prohlídka nově objevovaného středověkého chrudimského opevnění (sraz Resselovo náměstí)
25. října 18.00 Pardubice – přednáška Výběr raně středověkých pohřebišť na střední Moravě s Pavlem Fojtíkem ve Východočeském muzeu v Pardubicích
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka