Aromatické byliny ve skleníku? Ano. Mšice sice nezničí, ale aspoň zastraší

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy mšice

Pokud chcete vypudit mšice ze skleníku, vysaďte k rajčatům nebo okurkám aromatické byliny. Jejich výrazná vůně mšice odpudí. Někteří lidé připravují i bylinné postřiky, kterými rostliny polévají. Podle zahradníka Františka Hlubockého to na sto procent rozhodně nefunguje, ale proč to nezkusit?

Například výluh z levandule, tymiánu nebo bazalky. Kromě rajčat, paprik a okurek s ním můžete zkusit postříkat i nohavice před výletem do lesa. Takový aromatický výluh totiž odpuzuje i klíšťata. Někdo pěstuje kopr, tymián, bazalku, mátu a další výrazné byliny přímo ve skleníku, aby mšice zapudil. Ale mnohdy se to nepovede. Třeba takový kopr má svou speciální mšici, která ho dokáže úplně vysát.

Čtěte také

Chemii se tedy bohužel nevyhneme. V dnešní době je mnoho přípravků, které lze použít. Jaké konkrétní, to vám poradí zkušený zahradník.

Jak poznáme napadenou rostlinu

Velmi častý je právě v této době pohled na pokroucené vrcholky listů například u rybízů. A na nich pobíhají mravenci. Samotní mravenci ale listy z rybízů, rajčat nebo paprik neničí. Ti se živí pro změnu výkaly mšic, které už v té době na rostlině ani nemusí být.

Kontrolujte pravidelně vrcholky stromků a keřů

Samotní škůdci si vybírají to nejlepší na vrchních mladých listech. Proto je potřeba alespoň jednou za týden vrcholky listů na zahradě zkontrolovat. Pokud už tam objevíte mšice, použijte chemický postřik.

Čtěte také

Důležité je také ostříhat vršky keříků a alespoň jednou týdně projít zahradu i skleník. Dívejte se vždy na rub listů, kde jsou škůdci většinou velmi dobře schováni.

K čemu poslouží jarová voda

Samotná jarová voda k likvidaci škůdců nestačí, ale dobré je do připraveného chemického roztoku na mšice přidat trochu jaru. Postřik lépe přilne na rostlinu. Dvě tři kapky jaru do litru roztoku. Jar umožní lepší ulpění a následně se postřik z rostliny nesmyje hned po prvním dešti.

Cesta mšice k rostlině

„Vajíčka mšic může roznést i užitečný hmyz, který poletuje po zahradě, sedne tu na rybíz, tu na okurku a postupně roznese vajíčka mšic po celé zahradě. Vajíčka přežívají velice často i v konstrukcích skleníků a v keramických nádobách,“ upozorňuje zahradník František Hlubocký.

mšice

A bohužel vajíčka mšic roznášejí i mravenci, kteří po mšicích vysávají výkaly. Vajíčka se jim při tom nechtěně přilepí na nožky a mravenci je odnášejí na další rostlinu.

Zajímavé je, že někteří mravenci si dokonce mšice chovají ve svých příbytcích, podobně jako dojnou zvěř. Do své nory jim nosí šťavnaté listy. Tak jako si my pochutnáváme na čerstvém mléku, mravenci si pochutnávají na výkalech mšic a dalšího hmyzu.