Baviči Michal Nesvadba a Václav „Upír“ Krejčí: Děti se nemění, pořád jsou stejně skvělé

19. únor 2021

Herce a baviče Michala Nesvadbu s Václavem „Upírem“ Krejčím spojuje mnohaletá spolupráce v pantomimickém souboru Mimtrio. „S Michalem a jeho rodinou spolupracuji ale tak dlouho, že mám pocit, že jsem jejich příbuzný,“ přiznává Václav Krejčí.

Soubor Mimtrio vznikl v roce 1979 a oba baviči spolu se Světlanou Nálepkovou v něm vydrželi více než deset let. „Ta spolupráce byla předělená zásadním zlomem v České republice, revolucí, během které se Světlana rozhodla, že bude působit sama. Bylo zajímavé, že Upír se tehdy vyhoupl, začal pracovat v televizi a já jsem veškerou práci ztratil,“ říká Nesvadba. „Upír mě z toho tenkrát vytáhl a všude mě tahal s sebou.“

Základem souboru sice byla pantomima, doplněná ale o mluvené slovo, zpěv, loutky i různé rekvizity. Autorem většiny nápadů při tom byl Michal Nesvadba. „Zajímavé je, že jsme byli rozdílní. Já jsem takový jemný a opatrný, Upír byl vždycky svérázný a věděl, jak si to představuje,“ říká herec. „Michal mi vždycky říkal, že se Světlanou hrají pro intelektuály a já pro ty dělníky,“ směje se Krejčí.

Ke svým úspěšným scénkám se trojice bavičů vrátila pouze několikrát a skutečný comeback neplánuje. Jedním z důvodů je i zdraví a kondice. „Představení jsou tak fyzicky náročná a nebezpečná, že by se nám mohlo něco přihodit. Dáme teď dohromady tak dvacet minut, pak by diváci museli čekat, než zase chytneme dech,“ směje se pětašedesátiletý „Upír“ Krejčí.

Čím se trojice živila po rozpadu Mimtria? Proč Michal Nesvadba nechtěl původně vystupovat pro děti? A jakým netradičním způsobem se Václav „Upír“ Krejčí dozvěděl, že je přijat do souboru? Uslyšíte v záznamu celého pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová