Blanka Bohdanová - herečka

6. červenec 2012
Jolana Voldánová a Blanka Bohdanová

Sváteční vysílání si žádá svátečního hosta - na Rande dorazila skvělá herečka, malířka a spisovatelka

Od dětství byla vedena k divadlu svou matkou, na jevišti se objevila již v pěti letech a chodila na balet. Ona sama také toužila po studiu na keramické škole, ale rodiče se během druhé světové války báli a dali ji na obchodní akademii. Až později v Brně vystudovala JAMU. Její první štací bylo Východočeské divadlo v Pardubicích (1951-1957), zásluhu na objevení výrazného lyrickopoetického náboje v jejím herectví měl režisér Karel Novák, jenž přidělil Bohdanové její životní roli, Manon Lescaut ze stejnojmenné Nezvalovy hry (1954). Poté byla členkou Městských divadel pražských (1957-1960) a Divadla E. F. Buriana (1960-1966), v roce 1966 pak nastoupila do stálého angažmá v Národním divadle, kde byla donedávna. Hostovala také ve Viole, významná je i její činnost v rozhlase a dabingu, působila také jako pedagožka na pražské konzervatoři.

První příležitosti před filmovou kamerou dostala po svém příchodu do Prahy koncem 50. let. Jejím prvním filmem byl Občan Brych. Významnou roli dostala v televizním filmu Odcházeti s podzimem. Zajímavou úlohu dostala také v později trezorovém filmu Čest a sláva. Filmové role Blanky Bohdanové 50. a 60. let mají společný prvek v psychologické složitosti a emoční rozervanosti, patřila k výrazným typům charakterních hereček 60. let.

Když v srpnu 1968 přišli Rusové, byla velmi aktivní, psala rezoluce, vyvěšovala hesla. V roce 1969 absolvovala Bohdanová navíc studijní pobyt ve Velké Británii. Následkem bylo výrazné omezení její divadelní i filmařské dráhy (výraznější roli hraběnky dostala ve filmu Poklad hraběte Chamaré). Místo hraní se čím dál více realizovala na malířském plátně, stala se uznávanou kreslířkou, která vystavovala doma i v zahraničí.

V roce 1996 dostala Cenu Františka Filipovského za dabing ve filmu Řidič slečny Daisy, o rok později pak obdržela tutéž cenu za celoživotní mistrovství v dabingu. V roce 2001 získala cenu Thálie za roli Fonsie v představení Džin (divadlo Viola). Herectví se věnuje neustále, v Činoherní m klubu hraje se Stanislavem Zindulkou ve hře Moje strašidlo.

Příští týden se budeme pohybovat na tenkém ledě. Na Randě totiž přijde Pavel Hynek - trenér hokejistů HC ČSOB Pardubice, kteří získali poslední mistrovský titul.

Jolana Voldánová a Pavel Hynek
Spustit audio
autor: Tomáš Klement