„Brácha se ve 14 letech zastřelil.“ Surový film ukazuje, kam vede šikana a osamělost
Z toho příběhu mrazí. Bratr Martiny Markové spáchal sebevraždu, protože si už nevěděl rady. Nový snímek míří do škol zásluhou spolku Alpateam.
„Snažíme se mladým lidem i pedagogům ukazovat různé stinné stránky šikany, mezilidských vztahů. Šíříme osvětu pomocí filmů, rozhovorů a různých aktivit, programů. Medializujeme téma šikany. Děláme to snad už osmým rokem,“ říká předseda spolku Štěpán Hartl.
Objedou republiku
O čem je film Brácha? „Před 7 lety se mi ve svých 14 letech zastřelil brácha. Bylo to právě proto, že byl šikanovaný. Šikana přitom nebyla ze strany rodičů, školy, kamarádů úplně podchycená. V tu chvíli je na to člověk sám a už nemůže dál. Na základě tohoto příběhu vznikl film, který budeme vydávat pro základní školy. Objedeme s ním snad celé Česko. Silný je i soundtrack, který byl na 1. místě v Trendech na YouTube. Rapper Bobby Blaze do toho šel dobrovolně. Vložil do toho spoustu vlastních emocí, času,“ vypráví Martina.
„Tomáš Brenton nádherně zahrál roli mého bráchy. To je pro mě takové emotivní. Myslím si, že se deváťáci v pocitech, emocích můžou najít. Bývá to souhra všeho, nejenom šikana. Je to hlavně reálný příběh.“
Pojďte na světlo
Spolek Alpateam má zásluhu na tom, že se o špatných věcech víc mluví. „Lidé s nimi jdou ven třeba díky influencerství. Víc případů vychází na povrch. Jestli se k tomu staví školy dobře, je věc druhá. Tam si myslím, že jsme pořád trochu zamrzli. Řeší to důtkami, bojí se mediálního prostoru, ale myslím si, že není proč. Pracujeme s lidmi, projde nám tam každoročně několik stovek studentů, dětí a tohle k tomu patří. Tak nedělejme, že to neexistuje,“ burcuje Štěpán.
Čtěte také
Martina má zase z vlastní zkušenosti pocit, že jediné, co škola chce, je zamést to pod koberec. „Myslí si, že to je ideální řešení. Ale přitom ideální je o tom naopak mluvit. Dá tak zprávu rodičům a budoucím studentům, že to je škola, která o problémech ví a opravdu je řeší.“
Ročně podle Hartla spáchá sebevraždu mezi 19. a 24. rokem života průměrně 90 lidí. „Podle nás to není o nějaké definici šikany. Prostě někomu není dobře a tím, že si budeme vzájemně naslouchat, nebudeme lhostejní, budeme vytvářet kamarádské vztahy a příjemné prostředí, můžeme tohle číslo srazit.“
Jsou i příklady dobré praxe, kdy školy šikanu řeší správně? A co dalšího spolek chystá? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Oceněný studentský projekt Alpateam bojuje se šikanou na školách
Cenou Gratias Tibi ocenila vloni organizace Člověk v tísni dva studenty z Litomyšle, Filipa Špinku a Štěpána Hartla za jejich projekt Alpateam.
-
Osmnáctiletí kluci přicházejí s výzvou: Pomozte nám zatočit se šikanou na školách
Podle studentů Filipa Špinky a Štěpána Hartla se šikana na školách neřeší, problémy se zametají pod koberec.
-
Na psychické problémy své generace se už nemohly dívat. Studentky o nich natočí film
Dominika Olivová a Barbora Metelková kolem sebe a na sociálních sítích viděly plno lidí s duševními starostmi. Právě proto studentky z Chrudimi rozjely projekt Naděje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.