Budovy Perly v Ústí nad Orlicí nejspíš půjdou k zemi. Vznikne tam nová zástavba

28. říjen 2016 09:30

Dům dětí a mládeže, parkoviště nebo nová budova střední školy umělecko-průmyslové. To a další věci by mohly vzniknout v Ústí nad Orlicí na místě areálu textilky Perla. Vedení města se při veřejné diskuzi sešlo s občany, kde jim představilo dvě zamýšlené varianty. Komplex budov je možné buď zbourat, nebo opravit.

Na Malé Scéně v Ústí nad Orlicí se ke společné diskuzi s vedením města připojilo asi třicet obyvatel města. Radnice prezentovala dva návrhy, jak s areálem bývalé továrny Perla naložit.

Podle starosty Petra Hájka ze sdružení Oušťáci se vedení města spíš kloní k variantě, kdy půjde Perla k zemi a na jejím místě vznikne nová zástavba.

„Tou největší výhodou a největším přínosem pro nás je, že ta novostavba nám umožní postavit dům děti a mládeže včetně tělocvičny. Tělocvična je de facto centrem domu dětí a rekonstrukce nám tento záměr neumožňuje. Dispozičně se do stávajících objektů tento prostor nedá využít. I proto se rozhoduje jít cestou novostavby. Bohužel tato cesta novostavby nám neumožní požádat dotaci Evropské unie,“ doplnil Hájek.

Nová zástavba za 55 milionů

Varianta opravy současného areálu je sice na první pohled dražší, ale při odečtení případné dotace z Evropské unie by spoluúčast města při obou možnostech byla zhruba stejná.

„Po odečtení případné dotace jsou oba projekty srovnatelné, asi 55 milionů korun. Proto i toto bylo jedním z těch argumentů, kdy město zvážilo, že při stejných investičních nákladech z rozpočtu města dává přednost domu dětí a mládeže s tělocvičnou, protože tělocvična je pro nás v tuto chvíli důležitější a prioritní,“ říká Hájek.

Ústí nad Orlicí areál Perly koupilo v roce 2010 za 30 milionů korun, podle tehdejšího zastupitele Jiřího Holubaře je nynější záměr města dobrý. Lokalita je totiž podle něj zajímavá především pro podnikatele.

„V podstatě v centru města jsme měli obrovský prostor, myslím, že to jsou tři hektary, které můžeme využít a máme na to páky, jak ho využít. Je to zajímavé místo i z hlediska podnikání, protože to je v samém centru města,“ dodal Holubař.

Zamýšlený dům dětí a mládeže a centrum rozvoje ale areál Perly zaplní jen zčásti. Jak by se mohly využít další prázdné parcely, přibližuje opět starosta Petr Hájek: „Do areálu Perly vstupuje Pardubický kraj vlastní investicí a svým záměr přemístit do Perly kreativní obory střední školy umělecko-průmyslové. Další plocha je v rámci regulačního plánu předurčena pro bydlení.“

Podle Hájka plocha může v horizontu pěti možná i více let sloužit jako centrální parkoviště ve městě. Další plochy budou postupně nabídnuty privátním sektoru, což znamená plochy určené pro podnikání.

Orlickoústecká radnice by hlavní část výstavby ráda stihla do roku 2020. Na pokrytí veškerých nákladů si zároveň chce vzít zhruba 30 milionů úvěr.

autor: zen
Spustit audio