Černobyl v Králíkách. Fotograf přivezl snímky z opuštěné zóny

9. březen 2018

Je to už přes třicet let, co došlo k černobylské havárii v jaderné elektrárně tehdejšího Sovětského svazu. Fotograf Jan Čuma tehdy nebyl ani rok na světě. Když si ale později o události četl v časopise, začala ho fascinovat. Už jako školák se tam chtěl podívat.

„Navíc jsem objevil aktivitu zvanou urbex. Lidé se vydávají na místa, která stvořil člověk, ale dnes už jsou opuštěná. Této aktivitě se věnuje spousta fotografů. Bývá totiž fotograficky atraktivní. Černobyl se k tomu navíc docela nabízí,“ říká muž původem z Králík.

Žádný strach prý na místě nepociťoval. „Obavy jsem neměl, protože ten výlet jsme podnikli jako organizovaná skupina. Jinak se tam ani dostat nedá. Průvodce byl zkušený, profesionální. Věděl, jaké nebezpečí nám může eventuálně hrozit.“

Ruské kolo v Pripjati

Syrový pohled

Na místě černobylské havárie by se podle Čumy s ničím nemělo manipulovat. „Fotil jsem tedy to, co jsem viděl. Některé věci na některých místech ale nedávaly smysl. Asi ty předměty někdo za nějakým účelem poskládal.“

Černobyl je dnes už důkladně fotograficky zachycený. Materiálu je na internetu velké množství. „Věděl jsem, kam se chci podívat, ale nechával jsem to hodně otevřené. Vždycky záleží na daném člověku, jak se k Černobylu postaví. Prostoru na zpracování tam je hodně.“

Výstavu Čumových fotografií Černobyl - opuštěná zóna nabízí od března do konce dubna Městské muzeum v Králíkách.

autoři: Jakub Malý , Alexandr Mitrofanov