Chcete darovat kostní dřeň? Poslechněte si, co dárce v případě shody čeká
Tisíce mladých lidí v těchto dnech putují do Českého národního registru dárců dřeně, aby se stali dobrovolnými dárci. Případ nemocné Madlenky, která nutně potřebuje transplantaci, rozpoutal obrovskou vlnu solidarity.
Zaregistrovat se jako dárce kostní dřeně není složité ani bolestivé. Co ale čeká dobrovolného dárce v dalších dnech nebo letech, pokud se darování kostní dřeně stane realitou? Zeptali jsme se profesora Vladimíra Maisnara ze 4. interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Většina dárců zůstává nevyužita
„Zájem, který vzbudil případ Madlenky, je velmi důležitý. Máme teď řadu nových dobrovolníků zapsaných v registru kostní dřeně. A čím více dárců, tím je větší pravděpodobnost, že se najde ten pravý pro konkrétního nemocného,“ vysvětluje profesor Maisnar a pokračuje:
„Pokud se najde pro příjemce vhodný dárce, musí dárce projít kontrolním vyšetřením, zda je v pořádku a zdráv. Potom se odebírají buňky z periferní krve, které se následně využívají. Dárci dostanou injekci, která nabudí kostní dřeň k vyplavení kmenových buněk, ty se potom separátorem pochytají, a buď se zamrazí, nebo se rovnou použijí,“ popisuje MUDr. Vladimír Maisnar.
Kdo může darovat?
Do Českého registru dárců krvetvorných buněk v Praze může zájemce vstoupit, pouze za předpokladu, že:
- je zcela zdráv,
- váží alespoň 50 kg,
- je mu 18-40 let,
- bude ochoten věnovat svůj čas a podstoupit určité nepohodlí a cestování kvůli dalším vyšetřením, pokud bude vybrán pro konkrétního pacienta.
Darování kostní dřeně je procedura složitější než například prostý odběr krve. Ale podle MUDr. Maisnara to není pro dárce dnes už tak zatěžující jako v minulosti. Dříve se odebírala kostní dřeň z kostí opakovanými vpichy, přičemž pacient se musel nechat uspat. To už dnes není nutné.
Jaký je rozdíl mezi melanomem, myomem a myelomem? Vysvětluje špičkový odborník – profesor Vladimír Maisnar z FN Hradec Králové. Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Otec Madlenky: „Pomohu i dalším, za které nikdo nebojuje.“ Dárců kostní dřeně přibývají tisíce
Závod dvouleté Madlenky s časem mobilizoval po Česku tisíce lidí, kteří se hlásí k dárcovství kostní dřeně. Kolik dalších potřebných na transplantaci kostní dřeně čeká?
-
Darování kostní dřeně zachraňuje životy a může být bezbolestné
Bez transfuze stále některé choroby nejdou vyléčit úplně. Transfuzní prostředky pomohou pacientům překonat potíže, které jim nemocný organismus způsobil.
-
Madlenčin závod s časem pokračuje. Lékaři hledají ‚genetické dvojče‘, volají i děti
Závod s časem. Hledá se „genetické dvojče“ dvouleté Madlenky, která nutně potřebuje transplantaci. V Česku se proto vzedmula velká vlna podpory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.