Chcete vidět kometu Neowise? Šance je pouze do konce týdne

21. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podruhé v krátké době vybral NASA jako astronomickou fotografii snímek komety Neowise, který pořídil český fotograf a přímo z Česka. Ve čtvrtek NASA zveřejnila fotografii Petra Horálka Dlouhé ohony komety Neowise, který zachycuje oblohu nad Suchým vrchem

Už jen pár dnů máte šanci vidět pouhým okem kometu Neowise, která je pro pozorovatele severní polokoule od roku 1998 nejvýraznější kometou vůbec. Je to velmi jasná kometa, kterou nejlépe uvidíte kolem jedenácté hodiny večer pod Velkým vozem.

Ve  městech je ale pozorování horší. Světelné znečištění natolik vzrostlo, že je lepší použít dalekohled. Nebo za kometou vycestujte do přírody, například do Orlických hor. Kometa je teď nejlépe pozorovatelná díky měsíci, který teprve dorůstá a svým svitem kometu nezastiňuje. Tato situace potrvá už jen do konce tohoto týdne 26.7. Jak bude měsíc dorůstat, kometa ztratí svůj jas.

Kterým směrem se dívat

Musíte se dívat na severozápad. Kometa je poměrně nízko nad obzorem, proto je dobré vypravit se na pozorování kolem jedenácté hodiny večer.

Dráha Neowise. Kometa prolétá pod Velkým vozem

„Nesmí vám překážet žádné domy ve výhledu, zkuste si třeba vystoupat do nejvyššího patra paneláku. Nebo můžete zavítat na Kunětickou horu. Tam je vyhlídka přímo nasměrovaná na kometu, a tento týden prolétá velice pěkně pod Velkým vozem, takže se dá dobře najít,“ vysvětluje astrofotograf Petr Horálek.

Orientujte se podle palce a malíčku

Je důležité vědět, v jaké výšce je kometa v danou hodinu. K tomu vám může posloužit online planetárium nebo si vzdálenost jednoduše odměřte rukou.

S Petrem Horálkem jsme natáčeli na střeše Českého rozhlasu Pardubice

„V jedenáct hodin večer se dívejte směrem na severozápad. Uvidíte pravou část korby Velkého vozu. Kometa je pod ní. Stačí, když dáte ruku před sebe, natáhnete malíček a palec. Vzdálenost mezi malíčkem a palcem je zhruba píď. Malíček přilepte k obzoru a výška pídě je zhruba taková, jako výška komety. Takže kometa by se měla nacházet někde nad tím palcem,“ upřesňuje Horálek.  

Kde se vzal podivný název komety? Název Neowise není nijak výjimečný. Většina komet se označuje technicky. Je to prostě název družice, která kometu objevila.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?