Covid už připomíná běžné respirační onemocnění. Očkování funguje, tvrdí praktická lékařka
Běžné virózy způsobené různými typy virů se na podzim objevují ve zvýšené míře. Týká se to i covidu.
„Už je to opravdu běžné respirační onemocnění, ale musíme to stále brát s rezervou. V medicíně není nikdy nic absolutního. I běžné respirační onemocnění může přinést komplikace, hlavně u lidí ve starším věku se slabší imunitou,“ upozorňuje MUDr. Markéta Fikarová.
Antivirotika pro lidi od 65 let
Starší pacienti s prokázaným covidem mají možnost získat antivirotikum. „Je to celkem drahá léčba, proto jsou tam přísnější podmínky. Podmínkou je věk od šedesáti pěti let nebo ho mají zdarma lidé s dlouhodobým onemocněním, které se týká dýchacích cest, nebo mají cukrovku. Je to léčba na pět dnů, lék se užívá po dvanácti hodinách, a pro pacienty velká úleva,“ informuje lékařka.
U ostatních pacientů se covid i jiná virová onemocnění léčí symptomaticky, to znamená, že se neléčí příčina, ale příznaky nemoci.
Když má někdo kašel, zjistíme, o jaký typ se jedná a podle toho užívá lék, který pomůže vykašlávat nebo naopak kašel tlumit. To samé u bolesti hlavy, svalů a kloubů, na to existují volně prodejné léky. Teplotu ale doporučuje doktorka Fikarová tlumit až od 38 stupňů. Je potřeba nechat pracovat vlastní imunitní systém, pokud je funkční.
Každý rok nová očkovací látka
Očkování patří k výrazné prevenci virových onemocnění. Očkování proti chřipce je hrazeno z veřejného pojištění jen pro lidi nad šedesát pět let, pro mladší pouze s dlouhodobým onemocněním. V případě covidu je očkování hrazeno bez omezení.
„Je to velká pomoc a máme vyzkoušeno, že funguje. U covidu funguje stejný režim jako u chřipky. Každý rok dostáváme novou očkovací látku, která je vytvořena na typ viru, který se nejčastěji vyskytuje v dané době. Zájem o očkování proti covidu v ordinaci máme,“ říká praktická lékařka Fikarová a pokračuje:
„Praktičtí lékaři mohou očkovat v jeden den jak proti chřipce, tak proti covidu, do jednoho i do druhého ramene. Předtím si ale musíme zjistit, že je člověk zdráv. Průběh po očkování může být výraznější, může se objevit teplota nebo bolest v místě vpichu. Měli byste se šetřit.“
Jak je to s očkováním proti černému kašli? A jak je to s nadužíváním antibiotik? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Germicidní lampa - zbraň, která zlikviduje viry v místnosti i plíseň na chalupě
Germicidní lampy, které se používají na likvidaci virů, plísní a bakterií, prožívají velký boom. V současné době jsou velmi žádané v ordinacích, kancelářích i ve školách.
-
Viry nesnáší horko. Teplý čaj při viróze je dobrý nápad
Jak pomocí jídelníčku podpořit obranyschopnost organismu? Několik rad pro aktuální období, kdy řada lidí bojuje s virózami, nabízí terapeutka Jaroslava Kreuzbergová.
-
Pardubičtí vědci vyvinuli zařízení na zachycování virů, odfiltruje i covid-19
Vědci z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice vymysleli nový systém filtrace vzduchu, který účinně brání přenosu onemocnění covid-19 v interiéru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka