Čtvrtek: Partnerství v podzimu života - umíme spolu zestárnout?

22. květen 2014

Jak prožíváte soužití s vaším partnerem v důchodovém věku? Jaké to je, když se po letech strávených v práci a výchovou dětí ocitnete spolu v dennodenním kontaktu? Umíte si roky odpočinku společně užít, nebo zjišťujete, že "muž pochází z Marsu a žena z Venuše", že jsme každý, jak se říká, z jiné planety? Jak se vám daří vyrovnat se, z vašeho pohledu, s partnerovými nedostatky? Máte recept, jak si společné roky i po 40letém soužití užít?

Nedávno se v jednom magazínu objevilo zajímavé téma, které řešilo soužití manželů poté, co přestanou pracovat a odejdou do penze. Článek to nebyl optimistický, byl velmi realistický. Partneři se celý život těší , až budou mít čas pro sebe, budou cestovat, jezdit na chalupu, rozmazlovat vnoučátka... A realita pak mnohdy bývá úplně jiná - každý se chce věnovat něčemu jinému, a bývá velmi složité se domluvit. Měli bychom být také připraveni na to, že všechno, co nám na partnerovi vadí, bude "na stará kolena" ještě horší. Důležité je mít své koníčky mimo práci, neočekávat zázraky, být tolerantní a ochotný přistoupit na přání toho druhého. Jsou totiž páry, a není jich naštěstí málo, které si penzi ve dvou dokáží doopravdy užít. A já věřím, že se i tyto příběhy objeví v dnešní Noční lince.


autor: kas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová