Cuketovo houbové ragú je zdravé, chutné a přitom netradiční

Urodilo se nám jich na zahrádkách plno. Cuket! Mají minimální obsah kalorií a vysoký obsah minerálů. Příznivě působí na srdce, ledviny, trávicí ústrojí, pomáhají při léčbě cukrovky, revmatismu a dny. Mají také protirakovinné účinky. A lze je nápaditě upravit.

Zvláště slupky cuket obsahují karoteny a hořčík, jejichž přítomnost přispívá ke správné funkci buněčných jader a činnosti buněk. Cuketa se navíc jako nízkoenergetická zelenina výborně uplatňuje při zeštíhlujících dietách. Její zařazení do jídelníčku zvyšuje peristaltiku střev, proto pomáhá při tzv. střevní ochablosti i při zácpě, prospívá rovněž sliznicím střev.

Jaké suroviny budete potřebovat pro dnešní recept:

500 g cuket
500 g žampiónů
3 lžíce oleje
sůl
pepř
100 ml zeleninového vývaru
150 g jogurtu
1 lžička škrobu
3 lžíce nadrobno pokrájené pažitky
1/2 lžičky strouhané citrónové kůry
cukr

Žampiony

A postup přípravy cuketovo houbového ragú:

Cukety omyjeme, očistíme a nakrájíme na plátky. Žampióny očistíme a podle toho jak jsou veliké je buď rozpůlíme nebo rozčtvrtíme.
Ve velké pánvi rozehřejeme olej a cuketu se žampióny na něm na prudkém ohni za stálého míchání opékáme. Stačí pět minut.
Osolíme, opepříme, vyjmeme, ale necháme v teple.
Do pánve nalijeme zeleninový vývar a vypečený tuk rozmícháme a povaříme. Mezitím smícháme jogurt se škrobem, vlijeme do zeleninového vývaru a ještě společně povaříme.
Pak vmícháme pažitku a citrónovou kůru a omáčku opepříme, osolíme a můžeme přisladit.
Omáčkou zalijeme cukety a žampióny, promícháme a hned podáváme.

Přejeme dobrou chuť!

3 tipy jak můžeme cukety přípravovat:

Dušení: Chceme-li uspíšit průběh dušení, je dobré nakrájet cuketu na kolečka nebo malé kostičky a ty položit asi na 15 minut na čistou utěrku. Pokud chceme proces ještě víc uspíšit, nakrájené kousky osolíme.

Nakrájená cuketa

Smažení: Smažit můžeme v trojobalu nebo v těstíčku. Smažíme vždy oloupanou zeleninu. Vedle cuket se dobře smaží také tykve chřestové (kabačky) a patizony.

Zapékání: Pokud zapékáme plněné cukety, vydlabeme dužinu a část jí použijeme do náplně. Ze zbytku můžeme připravit salát nebo pomazánku.

autor: Zdeňka Kabourková

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.