Cukrovka je zabijákem zraku. Zachráníte ho včasnou kontrolou na očním

20. říjen 2016

Pokud se od praktického lékaře dozvíte, že máte cukrovku, měli byste hned poté navštívit očního lékaře. Cukrovka má velmi negativní vliv na naše oči, přesněji řečeno na oční pozadí. Pokud má někdo cukrovku deset patnáct let, je velká pravděpodobnost, že se to dramaticky projeví na jeho zraku.

Cukrovka je nemoc, která nás na počátku nebolí. Proto ji mnohdy odhalíme pozdě. Podobně je to i s poškozením očního pozadí. Pokud začnete pozorovat změny ve vidění, už je pozdě. Proto jsou tak důležité preventivní prohlídky na očním.

Jak cukrovka poškozuje naše oči, nám vysvětlil oční lékař Vladimír Korda: „Cukrovka poškozuje cévy v celém těle. U někoho se to projevuje nejvíc na ledvinách, u někoho na nohách a u dalšího na očích. Představte si, že na očním pozadí jsou různé cévky. Cukrovka nahlodává jejich stěny. A v očích jsou jedny z nejtenčích cév v organismu. Jak jsou cévy postupně během let nahlodávány, tak se postupně natrhávají a malé kapky krve se dostávají na oční pozadí. Této nemoci se říká diabetická retinopatie.“

Jsou tři základní stupně diabetické retinopatie:

- lehká
- střední
- těžká

Laser dokáže onemocnění zastavit, ale jen při lehké formě retinopatie

První stupeň lehké retinopatie člověk nepozná. Ale díky citlivým přístrojům ho naštěstí pozná oční lékař. Vidí pár drobných teček, což jsou vlastně malé kapky krve, na očním pozadí. Cévky jsou ztenčené a vyklenuté.

Čtěte také

V tomto stupni lehké formy se provádí laserové ošetření. Laserem se dá sítnice zpevnit. Postupně se sítnice pokryje stovkami laserových bodů a jizva už se nemůže dál vytvářet. Laser dokáže onemocnění zastavit. Léčba se musí po měsíci, po dvou opakovat. V tomto stavu se dá oko ještě zachránit. Proto je tak důležitá pravidelná prohlídka u očního lékaře.

S jizvou v oku už ani oční lékař nic nenadělá

U střední a těžké retinopatie je situace mnohem horší. „Když přijdou pacienti už s tím, že se jim začíná měnit zrak, bývá na laser pozdě. V tomto případě se provádí operace. Určité části vaziva se musí odstranit. Nejprve se všechno krvácení z oka odsaje a počínající forma jizvy se odstraní, aby neprorůstala dál. Pokud už je vazivo silně prorostlé, nepomůže ani operace,“ varuje MUDr. Vladimír Korda.

A dodává: „Sítnice je v oku nejvíc důležitá, protože tvoří obraz. Je to vlastně pokračování nervových vláken do oka. Sítnice potřebuje hodně kyslíku a přirozené množství krve. Pokud je méně kyslíku, sítnice se začíná měnit. Když to trvá více než 10 let a sítnice není léčená, změní se postupně v jizvu. Nervová vlákna se změní v jizevnatou tkáň, vypadá to jako blanka. Také sítnice uvnitř se přestavuje a přestává fungovat. V takovém stavu pokročilosti už je veškerá snaha marná. S jizvou v oku se už nedá nic dělat.“

autor: jsl
Spustit audio