Dají se brambory vypěstovat ze semínka? Novinku můžete vyzkoušet i v květináči
Brambory se odjakživa sázejí. Ale pokud byste si chtěli v zahradničení zaexperimentovat, zkuste si brambory naset. Zahradník František Hlubocký přinesl do studia novinku v podobě speciálně vyšlechtěných semínek odrůdy SOLHYO 19.
„Letos jsem poprvé zaznamenal, že se dají sehnat semínka brambor speciálně vyšlechtěné odrůdy. Rozhodně je chci vyzkoušet. Je to velké lákadlo i pro vás, kdo máte jen malou zahrádku. Na tohle nemusíte mít pole, půjde to pěstovat i ve větších nádobách na balkóně.
Inspirujte se výsevem papriky
Semínka brambor začněte doma vysévat postupně. Začnete v únoru a předpěstujte stejně jako papriky. Jednotlivé rostlinky dejte do kelímků na okno a teprve kolem 15. května nasázejte ven nebo na balkón. Pro pěstování rostlin v omezeném prostoru je vždy důležitá rozumně zvolená velikost nádoby a pěstební substrát.
Čtěte také
„Velmi se přimlouvám pro zimní výsevy použít supresivní výsevní substrát. Je to přímo určeno na zimní výsev a peníze za to se vám vrátí v podobě kvalitních a zdravých rostlinek. Zemina je dezinfikovaná a navíc obsahuje mykorhizní houby. To jsou mikroskopické houby, která žijí v zemi v symbióze s rostlinami. A právě tyto houby hubí ty patogenní houby, které rostliny ničí. Mykorhizní houby jsou tedy velmi prospěšné,“ radí zahradník a přidává další tip na nově vyšlechtěnou mrkev:
„Je to odrůda s krásným názvem Babetka. Je to krátká karotka, a na rozdíl od klasické mrkve se hodí i do balkónových nádob.“
Už je čas na důkladný sestřih pelargonií. Proč je to potřeba? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.