Další československý svátek. Na Hřebečský slunovrat míří Knechtová i Žlutý pes

12. červen 2018
Místní část Hřebeč

Jestli znáte cestu na Moravu autem, určitě se vám vybaví tunel Hřebeč. Kousek od něj se už posedmé koná hudební festival, kde se pokaždé scházejí zajímaví interpreti.

„Slunovrat je na zemské hranici mezi Čechami a Moravou. Jde o společnou akci Moravské Třebové a Svitav. Letos akce opět bude v areálu kousek od kaple svatého Josefa přímo v obci Hřebeč, a to v sobotu 16. června,“ říká František Žáček z Kulturních služeb města Moravská Třebová.

Svitavy i Moravská Třebová mají partnerská města na Slovensku. Proto v roce stého výročí založení Československa organizátoři zvou taky slovenské hudebníky, konkrétně z Banské Štiavnice a ze Žiaru nad Hronom. „Večer jako jedna z hlavních hvězd vystoupí Katarína Knechtová. Za českou stranu tam bude Žlutý pes s Ondřejem Hejmou a skupina Nebe. A představí se i Martin Hrdinka jako DJ největších československých pecek.“

Slováci vítáni

Přímo v Moravské Třebové se navíc koncem měsíce odehrají Dny slovenské kultury. Začínají ve čtvrtek 21. června. „Na slavnostním zahájení vystoupí skupina Nerez a slovenská zpěvačka Lucia Šoralová. Pak následuje spousta akcí. Třeba v sobotu 23. června máme hudební Holzmaister fest, v pátek 29. června velký koncert skupin na náměstí. Na náměstí bude nainstalovaná výstava velkoplošných fotografií jako součást Fotofestivalu.“

Podle Žáčka 30. června celý festival vyvrcholí galakoncertem na nádvoří zámku, kde vystoupí Štefan Margita a Leona Machálková. Jako host zazpívá Eliška Weissová za klavírního doprovodu Lenky Zahradníkové.

Ředitel Kulturních služeb města Moravská Třebová František Žáček