Dává triky jako starý mazák. Z náctiletého lyžaře vám půjde hlava kolem

19. prosinec 2019

Český sport se může chlubit dalším talentem. Vojtěch Ševeček je v devatenácti letech juniorským mistrem republiky a taky vítězem Českého poháru ve freestylovém lyžování.

„Dřív jsem jezdil na snowboardu. Triky jsem se učil díky internetu. Pak jsem tam viděl i lyžování, zkusil jsem to a chytlo mě to. Dnes už jezdím s freestylovou akademií,“ říká.

Maminka trne

Rodiče syna ve sportování podporují, i když tento druh akrobatického lyžování je opravdu adrenalin. „Bála jsem se úrazů a že se nevrátí domů celý. Ale věděla jsem, že ho to baví. Byla to jeho cesta. První skok jsem vlastně vůbec neviděla, protože moderátor zahlásil, že jede někdo jiný a až nad hlavou jsem zjistila, že letí Vojta. Sama jsem se naučila lyžovat až kvůli Vojtovi. Manžel lyžuje dobře. Vojta stál na lyžích už ve třech letech,“ říká Irena Ševečková.

Vojtěch Ševeček je juniorským mistrem republiky ve freestylovém lyžování

Její syn by chtěl být profesionálem. Potřebuje zdraví, talent, ale i peníze. Dost se trénuje v zahraničí. V létě jezdí Vojta do Štítů, kde piluje skákání do vody s lyžemi v tréninkovém centru Aleše Valenty. 

Freestyle může být jeden velký skok s triky anebo slopestyle, tedy dráha s překážkami, což Vojtu baví víc. Průlom pro něj znamenal trik zvaný doublecork, který zvládají nejvíc ostřílení borci. „Díky němu si mě všimli i zkušenější sportovci. Začali mě víc brát.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová