Detektivky, historie i sci-fi. Poznejte spisovatele z východních Čech

Lubomír Macháček, spisovatel a psycholog

Vystudovaný psycholog a psychoterapeut Lubomír Macháček začal vydávat knihy už v 70. letech. Na pultech knihkupectví už se jich objevilo okolo 40. V řadě z nich jsou také témata týkající se jeho původní profese.

Lubomír Macháček se narodil a většinu svého života prožil v Pardubicích. Spoustu času tráví na své chatě v Podkrkonoší. Vystudoval v Olomouci psychologii a dlouhá léta pracoval v Ústavu nápravné výchovy v Pardubicích a pak v pedagogicko-psychologické poradně. Tady všude také nacházel témata svých děl a místa, kde pobýval a žil, se v nich také často objevují v barvitých popisech.

Inspirací je mu tak často vlastní život a příběhy lidí, které potkává. Jeho knihy jsou místy autobiografické a objevují se v nich témata a myšlenky, kterými se autor sám vnitřně zabývá.

První kniha vyšla Lubomíru Macháčkovi už v roce 1975, psát začal už ale daleko dříve, stejně tak jako publikovat v časopisech. Na svém kontě má dnes okolo čtyřicítky knih a nesčetně článků, povídek a novel v časopisech nebo antologiích. K vydání má připraveny další dvě knihy.

Kromě tvorby z oblasti psychologie a mezilidských a mezigeneračních vztahů, patří k jeho oblíbeným žánrům také sci-fi nebo romány a povídky s detektivní či kriminální zápletkou. Takové publikoval i pod pseudonymem Adam Borek. Má rád i pohádkové motivy nebo pověsti, úspěch sklidila například jeho kniha Poklad na Kunětické hoře atd.

Otiskly se v tvorbě Lubomíra Macháčka také příběhy lidí, které poznal jako psychoterapeut? A jaký je život na odpočinku na chatě v horách a kolik inspirace se tam dá nasbírat pro další romány a povídky? Poslechněte si.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...