Děti z Běstviny jsou šampiony ve sběru elektroodpadu, sesbíraly 700 kilo

7. únor 2025 09:26

Vedle penálů, knížek a sešitů nosí děti do škol občas taky staré nepotřebné haraburdí. Třeba vysloužilé fény, kulmy, mikrovlnky, rádia, mobily a baterie. Vloni tak v Pardubickém kraji sesbírali a k recyklaci poslali víc než 12 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Do sběrové akce se zapojilo 58 mateřských, základních a středních škol. A vůbec nejlépe si vedla mateřská škola v Běstvině na Chrudimsku.

Děti z Běstviny sesbíraly 700 kg starého elektra, což je s průměrem 28 kg na žáka nejvíc ze všech zúčastněných škol a školek. Podle učitelky Aleny Svobodové se to povedlo díky tomu, že se do sběrové akce zapojili nejen děti a rodiče, ale i celá obec. Stačilo trošku zapracovat na osvětě, vyvěsit plakáty a požádat o pomoc místní obecním rozhlasem. A pak už to šlo hladce. Na druhém místě potom skončila základní škola v Ronově nad Doubravou a z třetí příčky se těší děti ze speciální školy v Králíkách, které vytřídily 250 kg vysloužilých spotřebičů.

Čtěte také

Většinou jde o malé nepotřebné elektro, jako třeba staré varné konvice, žehličky, toustovače, elektrické hračky nebo vysavače. Obsahují totiž cenné kovy, které se dají druhotně využít: obsahují hliník a měď, v menší míře drahé kovy, jako zlato, stříbro a platina.

Zužitkovat se dá ale i plast a sklo. Školy musí pro uskladnění spotřebičů vyčlenit vhodné prostory, pracovníci společnosti Elektrowin pak odpad bezplatně odvezou na následnou recyklaci.            

Školní vzdělávací projekt Recyklohraní funguje v Česku  od roku 2008 a nejde jen o sběr elektroodpadu. Jsou to různé výukové programy, které zábavnou formou učí děti už od útlého věku poznávat, proč je důležité třídit odpadky a co je to recyklace. U mladších dětí jsou zaměřené na kreativní a pohybové aktivity, povídání a bádání. Starší žákům a studentů pak pomáhají zapojovat kritické myšlení, hrají hry, tvoří prezentace, krátká videa nebo využívají umělou inteligenci.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související