Dezinfekce, kontrola, restart. Galerie v Pardubicích vítá první návštěvníky po rozvolnění

4. květen 2021

Byl to trochu blesk z čistého nebe, ale v kulturní sféře vítaný. Ani ve Východočeské galerii v Pardubicích netušili, že od začátku května budou moci otevřít. Tentokrát je vládní rozhodnutí mile překvapilo.

„Tušili jsme, že by se galerie mohly otevírat. Všechny výstavy byly připravené, jenom jsme doplnili dezinfekce a prošli některá místa. Výstavní sály byly zavřené, ale dvakrát týdně se pravidelně kontroloval stav exponátů, měřila se teplota a vlhkost. Zaměstnanci jsou pravidelně testovaní. Máme tedy vytvořené naprosto bezpečné podmínky. Návštěvníci se nemusí bát přijít,“ ujišťuje ředitelka galerie Hana Řeháková.

Prošlapaná on-line cesta nezaroste

Navázat a několik měsíců udržovat kontakt s návštěvníky přes sociální sítě nebylo nic jednoduchého. „Jsme zvyklí pracovat s lidmi fyzicky, když je vidíme před sebou a můžeme si s nimi povídat. Ale poradili jsme si s tím. Pravidelně jsme představovali díla, která máme ve sbírkách, nové akvizice, zajímavosti z nainstalovaných výstav. Točili jsme videa, vydávali jsme katalogy. Pro nás kurátory, edukátory bylo nakonec fajn se něco přiučit,“ přiznává Eliška Jedličková.

Hana Řeháková

Ohlas byl podle ředitelky Řehákové kladný. „Naše příspěvky byly často sdílené. Viděli jsme, že byly kladně hodnocené. Snažili jsme se přiblížit problematiku výtvarného umění a architektury jinak.“

A Eliška Jedličková doplňuje: „Rádi bychom částečně pokračovali v té proražené on-line cestě. Vydávali jsme každý týden ArtListy, tedy pracovní listy pro děti, které by normálně do galerie chodily na edukační programy, workshopy, výtvarné dílny a podobně. Mohly si zpracovávat na určitá témata různé techniky jako malba, kresba, grafika. Tuto komunikaci bychom si určitě rádi udrželi.“

Navázat přerušené

Galerie prodlužuje výstavy v Domě U Jonáše - Architekt Miroslav Řepa a jeho svět, Atlas nových souhvězdí a interaktivní expozici Pět století na zubra neplatí připomínající 500 let renesance ve východních Čechách. V objektu na zámku je připravená atraktivní výstava Ruka v rouně-Bohuslav Reynek v pardubickém kontextu. Základem je unikátní sbírka jeho grafik.

A protože se v době pandemie chůze doporučuje jako ozdravný prostředek pro tělo a ducha, vymysleli v galerii speciální architektonickou procházku. Lidé na trase můžou vidět díla Miroslava Řepy anebo jeho otce Karla Řepy. Mapa se dá stáhnout na webu anebo vyzvednout na pokladnách přímo v galerii.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související