Divadlo patří k České Třebové neodmyslitelně, říká herec a režisér
Josef Jan Kopecký je původní profesí učitel. Od dob dospívání se ale věnuje amatérskému divadlu. Jako herec i režisér. Získal za něj řadu ocenění.
Pochází a stále žije v České Třebové, je českotřebovským patriotem, v současnosti ředitelem Kulturního centra Česká Třebová a založil a vede tamní divadelní společnost Triarius. S ním nazkoušeli přes 40 představení a zaměřují se kromě činohry také například na divadlo poezie a experimentálnější dramatické formy.
Na prkna, která znamenají svět, se Josef Jan Kopecký dostal už asi ve svých čtrnácti letech. A vyklubala se z toho láska na celý život. Jak sám říká, může za to i Česká Třebová, kde je a vždy bylo skvělé divadelní podhoubí.
Profesně se ale Josef Jan Kopecký nejprve věnoval tomu, čím se chtěl stát už jako malý chlapec. Vystudoval pedagogickou fakultu, obor český jazyk a dějepis. Učil, byl také ředitelem na základní škole, pak ale po řadě let u amatérského divadla, přešel do základní umělecké školy, kde učil herectví malé i velké.
Vystupoval i s královéhradeckým Divadlem Jesličky Josefa Tejkla, s pardubickým Divadlem Exil a s opatovickým Divadlem MY Theatre, které také zakládal. Za své výkony posbíral řadu ocenění na divadelních přehlídkách a festivalech v Česku i za hranicemi. Je předsedou spolu Volné sdružení východočeských divadelníků a objevil se i ve filmech a v televizi.
Související
-
Divadlo volného času představují ochotníci z našeho kraje
Nemají herecké vzdělání, divadlo se ale stalo součástí jejich života. Jako ochotníci se mu věnují ve svém volném čase na jevišti kulturních domů a společenských sálů.
-
Grand festival smíchu vyhrálo Dejvické divadlo, génia smíchu Zdeněk Svěrák
Nejlepší komedií Grand festivalu smíchu ve Východočeském divadle v Pardubicích se stala hra Každý má svou pravdu, kterou nastudovalo pražské Dejvické divadlo.
-
Ukrajinské děti v pardubickém divadle pilují historii. Vědomosti přetaví do hry
Paměť národa pořádá v pardubické Machoňově pasáži dramatický kroužek pro ukrajinské děti. Ty následně představí příběhy nejen z českých, ale také ukrajinských dějin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka