Dokumentární filmy na festivalu Jeden svět odhalují i různé tváře buddhismu

3. březen 2018

Už pozítří začne Festival dokumentárních filmů Jeden svět, který oslaví 20 let své existence. Divákům letos nabídne 128 filmů z 52 zemí světa. Některé z nich se zabývají i náboženskou tematikou a my si teď představíme filmy o buddhismu a islámu.

Několik filmů na letošním festivalu Jeden svět zavede diváky do buddhistického prostředí. Například v dokumentu Ctihodný W. se seznámíme s buddhistickým mnichem Wirathem z Barmy, který tvrdí, že muslimští Rohingové jsou pro buddhisty hrozbou a je třeba se jich zbavit. Rozpoutal proti nim řevnivost, která vloni vyústila v systematické vypalování rohingských vesnic, vraždění a znásilňování civilistů. Programový ředitel festivalu Ondřej Moravec o snímku říká:

Ondřej Moravec: „Ten film je dost šokující a zajímavý v tom, že ukazuje, jakým způsobem dokáže být buddhismus i velice kruté náboženství a že není všechno jen o meditacích a čistém nitru atd. Takže ukazuje i tu odvrácenou stránku toho buddhismu.“

Na festivalu Jeden svět jsou však samozřejmě i filmy, které ukazují buddhismus v jeho tradiční formě. Patří k nim časosběrný dokument Stát se tím, kým jsem byl.

Ondřej Moravec: „Po dlouhé době máme film, který se nějakým způsobem dotýká Tibetu. Je o mladém klukovi, u kterého rozpoznali, že je inkarnací buddhistického mnicha a se svým učitelem se vrací do Tibetu z indického exilu. Je to hezký film, který tak trochu pohladí po duši.“

Film Příští strážce se odehrává v himálajské vesnici v Bhútánu.

Z dokumentárního filmu Příští strážce

Ondřej Moravec: „Je to příběh jednoho mnicha, který chce předat své řemeslo synovi, ale toho zajímá víc fotbal, skateboard atd. a moc tím mnichem být nechce a těžko to svému tatínkovi vysvětluje. Ale on do něj pořád hučí, že musí převzít chrám atd.“

Dokument Odcházení nabízí příběh zenbuddhistického mnicha, který intenzivně pracuje s lidmi se sebevražednými myšlenkami.

A jak dodává Ondřej Moravec, v oblasti náboženství je na festivalu Jeden svět „tím velkým tématem islám – stále a stále“. Film Básnířka představuje příběh ženy, která dokáže skloubit svou hlubokou náboženskou víru s pronikavou kritikou teokratických principů.

Z dokumentárního filmu Básnířka

Ondřej Moravec: „Film Básnířka je o básnířce Hisse Hilal, která se jako první zúčastnila soutěže Million’s Poet v Saúdské Arábii. Ta hledala nejlepšího básníka z Blízkého východu. To je velice zajímavý film, kde ona ve svých básních upozorňuje na to, jakým způsobem dokáže být islám nespravedlivý k ženám, jak náboženští vůdci dokáží pronásledovat různé disidenty. Hissa Hilal přijede do Prahy a bude tady číst svou poezii. Moc se na ni těšíme.“

Velice pozoruhodný a znepokojivý je film O otcích a synech, který představuje dramaturgyně festivalu Julie Kárová.

Film O otcích a synech

Julie Kárová: „Film O otcích a synech uvedeme v mezinárodní soutěži. Je to film známého režiséra Talala Derkiho, který také přijede film představit do Prahy. Je to velmi silný film o tom, jak jsou vychováváni mladí džihádisté, kteří pak bojují buď za Al-Kaidu nebo An-Nusrá. Režisér strávil dva roky v Sýrii s rodinami těchto dětí a velmi zblízka pozoruje a natáčí, jakým způsobem se ke svým synům chovají a jak je cvičí, jak moc je jejich život propojený s ideologií radikálního islámu. Je to opravdu snímek, ze kterého má člověk husí kůži.“

A konečně z české produkce je třeba zmínit film Budovatelé říše.

Julie Kárová: „Je to velmi zajímavý film o protiislámských náladách v české společnosti, o lidech, kteří stáli za Blokem proti islámu, o tom, jakými ideologiemi se řídí, o rasismu a dezinformacích v české společnosti.“

Festival Jeden svět potrvá v Praze do 14. března a poté se přesune do dalších třiceti šesti měst.

Spustit audio