Dolní Jelení - 1.4. 2006

1. duben 2006

S Vlastíkem Novákem začínáme v Dolním Jelení, které leží na poloviční cestě mezi Holicemi a Chocní. Jeho historie byla sice po dlouhá staletí těsně spjata s Horním Jelením, ale ke sloučení obou obcí došlo až v roce 1961. Snad právě proto si obyvatelé Dolního Jelení uchovali určitou samostatnost, tak třeba se pyšní svým hasičským sborem, každoročně pořádají svůj masopustní průvod a také mají svého vlastního kronikáře. Na Horní Jelení jsme samozřejmě nezapomněli, tam se ale s rozhlasovým mikrofonem vypravíme až koncem června na Setkání parohatých měst a obcí. Když jsme projeli lipovou alejí od Horního Jelení kolem cedule s nápisem Dolní Jelení, tak naše první zastávka byla v centru společenského dění obce - v nově přestavěné hasičské zbrojnici. Nahlédli jsme do obecní kroniky, připomněli si letošní masopustní průvod, podívali se do ohrady za koníčky, ochutnali zdejší dobrotu a také se třeba dozvěděli, kdo to jsou modropupkáči. Sobota 1.4. po 12 hodině.

0:00
/
0:00
autor: VLN
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...