Dopravci na Českomoravském pomezí sjednotili a prodloužili odjezdové časy cyklobusů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Do Orlických hor jezdí lidé i s koly v cyklobusech

Malebný kraj na pomezí Čech a Moravy má co nabídnout. Od muzeí, vyhlídkových věží a rozhleden až po technické vymoženosti jako je úzkokolejka v Mladějově, nebo hrady a zámky. Svazek obcí Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy a Vysoké Mýto vznikl v roce 2007 a od té doby je program pro turisty víc a víc propracovanější.

Poznejte více míst najednou

„Jdeme s dobou, a protože jsou čím dál více v módě elektrokola, jednáme teď s provozovateli cyklobusů, o možnosti jejich přepravy, což ne všichni v současné době splňují. Vynasnažíme se, aby to už v té další sezoně bylo u všech dopravců samozřejmostí. Novinkou také je, že se sjednotila provozní doba cyklobusů a prodloužila až do konce září. Jízdní řády jsou součástí veřejné dopravy, takže spoje si lze snadno vyhledat, samozřejmě i na webových stránkách naší společnosti,“ připomíná manager Jiří Zámečník.

Ve spolupráci s Českými drahami jsou k dispozici půjčovny kol. Cyklobus je součástí systému integrované regionální dopravy Pardubického kraje IREDO. Ceny jsou jednotné, lze využít i jednotlivé slevy podle nastaveného tarifu.

Ne všude je handicap překážkou

„V našem regionu se najdou i místa, která mohou navštívit lidé s handicapem. Pro vozíčkáře jsou ideální třeba Svitavy, kde se nachází velmi oblíbený lesní areál Brand. Okruh je středně náročný a užít si můžete až 12 km jízdy,“ usmívá se Jiří Zámečník.

Pokud si vozíčkáři chtějí zajet na některou z historických památek, mohou zavítat na Hrad Svojanov. Zde mají k dispozici takzvaný chodolez. Svojanov je připraven i na nevidomé návštěvníky. Na jednotlivých stanovištích jsou k mání sluchátka, v kterých uslyší ty nejzajímavější informace o hradě. Je zde nainstalováno i pět bronzových modelů hradu, které si mohou nevidomí ohmatat a díky tomu si udělat představu o tom, jak stavba vypadá.

Až do října je možné se zapojit do soutěže Kouzelné putování. Jak to funguje a co je důležité pro to udělat, si poslechněte ze záznamu.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související