Drážní zaměstnanec se tak zamiloval do vlaků, až vytvořil vlastní železniční muzeum
Unikátní soukromé muzeum železnice založil v Radimi na Chrudimsku Eduard Kapitola. Dlouholetý drážní zaměstnanec a nadšenec zachránil obrovské množství vybavení železnice, které by jinak skončilo ve sběru.
Pracovat u dráhy toužil Eduard Kapitola už od malička. Vzpomíná, jak jako malý chlapec jezdil s dědečkem za tatínkem do stanice Uhersko a moc se mu líbila práce pana výpravčího. Chtěl být jako on a skutečně se mu v dospělosti tento sen splnil.
Nepracoval ale jen jako výpravčí, vyzkoušel velké množství železničních profesí od výhybkáře, přednosty stanice až po dopravního kontrolora. Sloužil dokonce na 26 stanicích. Železnice byla i je jeho obrovským koníčkem a stal se také nadšeným sběratelem.
O tom se mohou přesvědčit všichni, kteří navštíví jeho železniční muzeum, které založil ve svém rodném domu v Radimi nedaleko Luže. Je v centru obce a v rodném domě Eduarda Kapitoly, kam poté, co zde skončila prodejna potravin, svou rozsáhnou sbírku nastěhoval.
Velké množství tamních exponátů potěší nejen znalce železnice, ale i ty, kteří jen někdy jeli vlakem. Sbírka je pestrá a v muzeu nabízí i možnost si spoustu věcí vyzkoušet. Navíc dokáže o všech exponátech Eduard Kapitola velmi poutavě vyprávět.
Související
-
Koleje do Radimi nevedou. Muzeum dráhy tam ale mají
Před 120 lety mělo stát v Radimi velké nádraží. Vlaky by se z něj rozjížděly dokonce do šesti směrů. Soukromé muzeum dráhy vám představí nejen tyto unikátní plány.
-
Unikátní železniční muzeum přímo v kanceláři přednosty
Jiří Rokos pracuje celý svůj život na dráze. Ať už jako zámečník, průvodčí nebo vlakvedoucí. Navíc veškerý svůj volný čas věnuje budování železničního muzea.
-
Pamatujete? Užijte si cestu do pravěku železnice
Možná si vzpomenete na svoje mládí, možná na vyprávění prarodičů o slavných časech železnice. V našem kraji najdete několik míst, kde si takovou atmosféru užijete.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...