Elektrárna Chvaletice je stále jedním z největších znečišťovatelů ovzduší

16. říjen 2024 07:12

Uhelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku nadále patří mezi velké zdroje znečištění ovzduší v Česku. Vyplývá to z žebříčku největších znečišťovatelů za loňský rok, který sestavila Arnika a další ekologická sdružení na základě integrovaného registru. Aktivisté ale zároveň konstatují, že množství škodlivin vypouštěných do ovzduší proti roku 2022 kleslo.

Podle Arniky se na předních místech žebříčku největších znečišťovatelů opět umístily uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice, dalším nejvýznamnějším znečišťovatelem je pak chemička Spolana Neratovice. Vypouštějí velké množství skleníkových plynů, rakovinotvorných látek, prachových částic a taky toxické rtuti. Podle integrovaného registru znečištění ale třeba množství rtuti ubylo.

Největší zdroje rtuti

„Osm z deseti největších zdrojů úniků rtuti do ovzduší představují uhelné elektrárny a teplárny. Na prvním místě je elektrárna Počerady následovaná elektrárnou Chvaletice a elektrárnami Prunéřov a Ledvice. Elektrárna Chvaletice roční objem emisí rtuti výrazně snížila, a to zhruba o 200 kg na rok. Důvodem ovšem byla nižší výroba elektřiny, ne snaha o dodržování limitů,“ vysvětlil mluvčí organizace Arnika Luboš Pavlovič.

Elektrárna Chvaletice

Ekologové upozorňují, že uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice jsou stále největší znečišťovatelé toxickou rtutí, protože mají udělené výjimky z emisních limitů.

Podle mluvčího chvaletické elektrárny Petra Duška bývají žebříčky sestavované aktivisty zavádějící, nerespektují prý výši výroby za dané období. Uhelné elektrárny jsou podle něj pořád nehraditelné, protože výkon obnovitelných zdrojů je závislý na počasí.

Výjimky z emisních limitů

Pokud jde o emisní výjimky pro Počerady a Chvaletice, ty mají podle Duška malý vliv na znečišťování. „Jak vyplývá ze všech odborných posudků předložených úřadům, výjimka z emisních limitů pro elektrárnu Počerady má na životní prostředí zanedbatelný či dokonce neměřitelný vliv. Ke stejnému závěru došel i Nejvyšší správní soud v identickém sporu o výjimku pro elektrárnu Chvaletice, když konstatoval, že tato výjimka neohrožuje vysokou úroveň životního prostředí.“

Aktivistům k sestavování žebříčku posloužil veřejně dostupný registr. Integrovaný registr znečišťování je vlastně databáze, provozuje ji a data do ní sbírá́ Ministerstvo životního prostředí́. Údaje do registru o škodlivinách hlásí samy jednotlivé́ podniky, je to jejich zákonná povinnost. Sdružení Arnika pak údaje analyzuje a sestavuje z nich přehledné́ žebříčky znečišťovatelů, mimo jiné s cílem motivovat je k nápravě a zavádění ekologičtějších technologií.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související