Expozice mincí na pardubickém zámku je unikátní. Teď získala prestižní ocenění
Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších numismatických sbírek v Česku. V roce 2021 otevřelo ve sklepení zámku novou expozici mincí s názvem Peníze si do hrobu nevezmeš.
Expozice Východočeského muzea výrazně uspěla v národní soutěži muzeí Gloria musaealis. Do 20. ročníku, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM se přihlásilo 52 muzeí a galerií s téměř 80 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2021. Expozice Východočeského muzea v této kategorii, do které bylo přihlášeno 33 projektů, získala druhé místo.
Numismatická expozice „Peníze si do hrobu nevezmeš“ je určená nejen odborníkům. Poutavě totiž přibližuje historii českých mincí i vývoj měnových systémů, a to v evropském i světovém kontextu. Součástí stálé expozice je také Kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského, významného českého sochaře a medailéra.
Jedinečná prohlídka zámeckého sklepení
Sklepení pardubického zámku bylo veřejnosti dlouho nepřístupné. Návštěvníci výstavy tak mají i možnost prohlédnout si nejstarší části severního křídla pardubického zámku. Tedy ty, které vznikly ještě před jeho renesanční přestavbou, kterou zahájili nejslavnější majitelé pardubického zámku Pernštejnové.
Východočeské muzeum spravuje jednu z největších numismatických sbírek v Česku. Autorem konceptu nové expozice je historik a přední český numismatik Petr Vorel. Výstava je připravena tak, aby si ji užila široká veřejnost. V expozici si například můžete vlastnoručně vyrazit minci podle tisíc let starého českého denáru knížete Boleslava II. Dějinami měnových systémů provází bohatý textový i multimediální komentář.
Přehledné dějiny i mincovní poklady
Expozice je rozdělena do čtyř základních částí. Tisíciletá tradice české měny vás seznámí s historií měnových systémů v českých zemích, od nejstarších českých mincí knížete Boleslava II. až po současné bankovky. Návštěvníkům expozice numismatiky se také otevírá zvláštní trezorová místnost. Právě tady je vystavený tzv. Poklad z Chýště, který čítá více než půl druhého tisíce stříbrných mincí, denárů z počátků české státnosti. Pod zemí byly ukryty více než tisíc let.
Kdo a proč nádobu s mincemi v krajině poblíž dnešní Chýště na Pardubicku zakopal, to už nezjistíme. Každopádně jde o výjimečný soubor, a to v evropském měřítku. K objevu denárového pokladu došlo v roce 2015 a na výstavě uvidíte i nádobu, ve které se poklad původně nacházel. Na jednom z denárů je vyražené dokonce první české slovo, a to nápis „Bože“.
Z jáchymovských tolarů se zrodily dolary
Unikátním celkem výstavy je pohled do historie dolarové měny. Dolaru dal totiž název český tolar. Byly to stříbrné mince o vysoké ryzosti, které se razily v Jáchymově (Joachimsthalu) od roku 1520. Nejprve se mincím říkalo zlatníkový groš z Jáchymova (německy Joachimsthaler gulden grosch), později jen Thaler (česky tolský či tolar). Lokální název českých ražeb, tedy název tolary, se začal užívat i v dalších zemích jako obecné označení pro velké stříbrné mince vysoké ryzosti. Tohoto pojmenování díky čilému obchodu přešlo do angličtiny, holandštiny a tudy vedla cesta k pojmenování dolarové měny.
Související
-
Poklad století. Soubor mincí z Chýště bude mít expozici, vyšla i výpravná kniha
Více než tisíc let byly denáry ukryté pod zemí. Kdo a proč je v krajině poblíž dnešní Chýště na Pardubicku zakopal, nevíme. Každopádně jde o nález evropského významu
-
Pět písmen a zážitek na celý život. Expozice S.K.L.E.M. je výjimečná
Východočeské muzeum v Pardubicích znovu otevřelo stálou expozici moderního českého skla. Díky působivé instalaci díla předních českých umělců dostávají další rozměr.
-
Co se ukrývá ve věži pardubického zámku? Dokonalá ptačí říše
Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších sbírek vycpaných ptáků v Česku. Její součástí jsou dokonce druhy, které už celosvětově vyhynuly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.