Exprimátora Pardubic Charváta propustili z vazby. Je obviněn v kauze manipulace s veřejnými zakázkami

22. leden 2024 11:25

Bývalý primátor Pardubic za ANO Martin Charvát je venku na svobodě. Státní zastupitelství už v pátek rozhodlo o jeho propuštění z vazby. Informaci serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu v pondělí potvrdil pardubický okresní státní zástupce Aleš Veselý. Charvát spolu s dalšími čelí obvinění z manipulace s veřejnými zakázkami.

„Dozorová státní zástupkyně dne 19. ledna rozhodla o propuštění obviněného Martina Charváta z vazby,“ uvedl okresní státní zástupce v Pardubicích Aleš Veselý.

Podle něj pominul koluzní důvod vazby. V takovém případě panuje u obviněného obava, že bude ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné.

Čtěte také

Policie viní Martina Charváta a bývalou náměstkyni pardubického primátora Helenu Dvořáčkovou (dříve ANO, nyní SPD) z toho, že chtěli ovlivnit, kdo získá zakázku na výstavbu parkovacího domu.

Vítěze soutěže, společnost Porr, se podle informací z médií snažili vyřadit tím, že si nechali zpracovat znalecký posudek, který měl dokázat, že slibovaná doba výstavby je nereálně krátká. Posudek to však nepotvrdil a firma Porr začala parkovací dům stavět.

Dva měsíce ve vazbě

Soud poslal tři obviněné - konkrétně Charváta, Dvořáčkovou a předsedu Krajské hospodářské komory Jozefa Koprivňanského - 23. listopadu do vazby, aby nemohli ovlivňovat svědky. Ostatní jsou vyšetřovaní na svobodě.

Policie po rozsáhlé razii na pardubickém magistrátu obvinila celkem 19 lidí a dvě firmy. Jsou mezi nimi například tehdejší šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel první městské části Michal Drenko, místopředseda představenstva Služeb města Pardubic Aleš Kopecký a předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal.

Dalšími jsou bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který již v úřadu nepracuje, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek. Mezi obviněnými jsou zástupci stavebních firem. Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice.

autor: Anna Jadrná | zdroje: ČTK , iRozhlas
Spustit audio

Související