Fantasy dřevních dob ožívá v Litomyšli. Tenkrát diváci ujížděli na Karlu Zemanovi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Snímky zachycující natáčení legendární Cesty do pravěku. Na snímku Karel Zeman ve zlínském ateliéru.

Dnes máme Harryho Pottera, Star Wars a další hity. Dřív hrály v tomto žánru prim Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil anebo Ukradená vzducholoď. Filmové perly českého režiséra kdysi udivovaly pokrokovým zpracováním.

Výstavu Karel Zeman připravili v Městské galerii Litomyšl. Připomínají tak letošních 110 let od jeho narození. Organizátoři shromáždili množství informací a hlavně plakátů. Chystají taky bohatý doprovodný program s důrazem na dětské návštěvníky.

Udělejte si sami

„Expozici jsme se snažili připravit pro všechny. Děti tam najdou obrovskou omalovánku, která je jedním filmovým políčkem z jedné pohádky Karla Zemana. Můžou si laminovat, vyrábět jemné filmové triky. Navíc mají vstup zdarma,“ říká ředitelka galerie Martina Zuzaňáková.

Hostem Dobrého rána byla Martina Zuzaňáková z Městské galerie Litomyšl

Na nejstarší techniky animace se zaměří workshop pro nejmenší. V sobotu 15. února se děti seznámí s principy fungování optických hraček a zkusí rozpohybovat statický obraz. Každý návštěvník se pak na jeden večer může stát scenáristou, režisérem i mistrem speciálních efektů, který si vytvoří vlastní animovaný film. Workshop Animace bude ve čtvrtek 27. února. 

Kino koncem března

Na snímek Baron Prášil se můžete podívat s filmovou historičkou Petrou Beranovou. Zdigitalizovanou kopii promítnou ve čtvrtek 26. března od 18 hodin v Kině Sokol.

Výstava podle Zuzaňákové hlavně představuje filmové plakáty české i zahraniční provenience. „Třeba Vynález zkázy se promítal snad v 18 zemích světa. Pro bývalý režim byl Karel Zeman jedním z nejlepších vývozních artiklů. Jeho filmy měly v zahraničí vždy úspěch.“

Filmový tvůrce rád kombinoval herce, loutky, animaci a triky. Natočil několik celovečerních snímků, krátkých filmů anebo sedmidílný dobrodružný seriál Pohádky tisíce a jedné noci. Známá byla i série o panu Prokoukovi.

Spustit audio
autor: Jakub Malý

Odebírat podcast

Související