Fotovoltaika a rekuperace u novostaveb jsou dnes nutností, tvrdí energetická specialistka
Česká republika podpořila evropskou normu, která stanovila upravit domy a byty v republice tak, aby se snížila jejich energetická náročnost.
„Stát dotuje i bytové domy, ale podmínkou je domluvit se se všemi vlastníky, což může být problém. Je dobré si k takovému jednání přizvat energetického specialistu, aby dokázal zkušeně vysvětlit, proč je dobré například zavést do bytů řízené větrání s rekuperací tepla,“ říká energetická specialistka Martina Kuchařová.
Podle ní je právě řízené větrání s rekuperací tepla jedno z důležitých opatření, které zajistí čisté prostředí bez plísní.
Čtěte také
Řízené větrání s rekuperací zamezuje tvorbě plísní. „Údržba rekuperace není složitá. Velké centrální jednotky se udržují tak, že se jednou za čas vymění filtry. U lokálních jednotek je to tak jednoduché, že nevím, co by se na nich mohlo pokazit. Rekuperaci doporučuji přinejmenším do každé novostavby. Udržuje správnou vlhkost v domě a netvoří se plísně. Lidé s alergiemi si to pochvalují,“ doporučuje Martina Kuchařová.
Povinná fotovoltaika od roku 2030
Fotovoltaika bude podle Kuchařové povinná v České republice od roku 2030 pro všechny novostavby.
Čtěte také
„Česká republika podpořila evropskou normu, která nám dává za úkol změnit domy a byty v republice tak, aby se snížila energetická náročnost. Proto je potřeba výměna oken, zateplování, používání obnovitelných zdrojů energie, a podobně. A stát dotuje tímto způsobem jak rodinné domy, tak bytové jednotky,“ informuje Kuchařová. Komplexní řešení pro každý dům nebo byt navrhne energetický specialista. Těch je na trhu dostatek.
„Je důležité zamyslet se nad celou domácností a řešit energetickou situaci domu komplexně. Bytový fond starých domů je u nás opravdu velký. A politika státu je teď zaměřena primárně na komplexní rekonstrukce, podpora je obrovská. Všechny dotace jsou vypláceny zálohově,“ vysvětluje Martina Kuchařová.
Jakým způsobem výhodně zainvestovat do staršího domu, aby sloužil další desítky let. Na konkrétním příkladu to prezentuje energetický specialista. Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Stát dá méně peněz na fotovoltaiku. Projekt „Babička“ se nemění
Nejdéle trvající program na podporu snižování energetické náročnosti budov Nová zelená úsporám se mění. Na konci roku 2024 to oznámilo Ministerstvo životního prostředí ČR.
-
Jak zbavit chalupu vlhkosti? Dostupným řešením je tepelně izolační omítka
Téma sanace vlhkého zdiva je aktuální, a to nejen kvůli nedávným povodním. Lidé se vracejí k chalupaření a právě starší objekty se s vlhkostí potýkají velmi často.
-
Vybírejte okna s rozmyslem. Moderní skla vás ochrání před sluncem i hlukem
Co požadujete od nového domu? Podle odborníka na výrobu skla Michala Širokého lidé upřednostňují domy nebo byty v příjemné lokalitě za dobrou cenu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.