Genetické vyšetření jako prevence pro budoucí generace. Rodokmen hodně napoví
Proč by měl vážně nemocný člověk podstupovat genetické vyšetření? K čemu mohou posloužit výsledky? Odpověď jsme hledali u primáře oddělení lékařské genetiky kliniky PRENET Pardubice Martina Schwarze.
Stává se, že nemocnému člověku genetické vyšetření už nepomůže, ale velký význam má pro širší rodinu. „Pokud se přesně ví, co je to za nemoc, a kde je její příčina, může se terapie zaměřit přesnější cestou. Ať už se jedná o dospělé onkologické pacienty nebo například o děti se vzácnými genetickými onemocněními,“ vysvětluje lékař a pokračuje:
„Lidé často nevědí, že některá z nemocí, která se v rodině vyskytuje, může být genetická. Proto si s klienty kreslíme rodokmen, takový třígenerační strom. U mladých lidí to funguje,“ popisuje svou práci MUDr. Martin Schwarz.
Genetika a umělé oplodnění
„Pokud se jedná o genetickou chorobu, může tam hrozit riziko pro ostatní členy rodiny. Vyšetření je tedy prospěšné pro ještě nenarozené generace. Pokud například pár podstupuje umělé oplodnění a my máme embrya ve zkumavkách, dokážeme je vyšetřit na konkrétní genetickou mutaci a vybrat ta správná. Jakmile je známá konkrétní diagnostika, je možné zaručit rodině, že se genetická nemoc v rámci umělého oplodnění opakovat nebude,“ podotýká klinický genetik Schwarz.
Jaké možnosti nabízí prenatální screening těhotným ženám? Co konkrétně doporučuje MUDr. Martin Schwarz? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Dítě na cestě? Internet neví všechno, nasávejte raději na předporodním kurzu
Budoucí maminky v dnešní době rozhodně nemají nouzi o informace týkající se porodu. Porodní asistentka Markéta Kožíšková ale varuje před spoléháním na sociálí sítě.
-
Chytnete slinu a vidíte do budoucnosti. Unikátní studie DNA hlídá vážné choroby
Zajímá vás, jestli zůstanete zdraví? Jestli vám nehrozí nějaké problémy? Pak můžete pomoci vědcům s jedním aktuálním projektem.
-
První dítě ve třiceti? Lékaři důrazně varují před současným trendem
V roce 1992 byl průměrný věk prvorodiček v České republice 22 let. Minulý rok přesáhl třicítku! A to je podle zakladatele kliniky Sanus Jiřího Štěpána velmi špatná zpráva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka