Geniální nebo šílený nápad na "ranvej" na třídě Míru?

6. únor 2014

Pardubice dostaly na stůl neobvyklý návrh na památník aviatika Jana Kašpara. Místo drahého pomníku by stačilo z dlažby vytvořit ranvej na třídě Míru.

Ta by byla vidět jak z pohledu chodce, tak z ochozu na Zelené bráně. Podle autora návrhu, pardubického patriota a reportéra České televize, Davida Macháčka by stačilo při plánované blízké rekonstrukci třídy Míru použít odlišný vzor dlažby a vytvořit tak zcela světově originální pomník prvnímu českému aviatikovi.

"Kde je vůle, tam je cesta. Já si myslím, že to řešení se najít dá, a když si nebudeme hrát přepjatě na umělce, tak se ve skutečnosti opravdu jedná jenom o trochu jiné předláždění ulice, která se stejně nově dláždit bude, tak pro by to nemělo jít vyskládat zrovna do tohoto tvaru."

Město považuje návrh za nerealizovatelný

Pardubická radnice považuje nápad využití hlavní třídy jako vodorovný pomník za recesi. Náměstek primátorky František Brendl ho sice ocenil, ale tvrdí, že je zcela nerealizovatelný.

Návrh pomníku Jana Kašpara podle Davida Macháčka - "ranvej" na třídě Míru. Pruhy by měly být podle návrhu vydlážděné, ne namalované barvou.

"On měl přijít mnohem dřív, měl být konzultován s architektem, který vyhrál soutěž a který navrhoval rekonstrukci třídy Míru, nicméně mně to spíš přijde jako zajímavá recese. Z mého pohledu by si město Pardubice zasloužilo klasickou pěší zónu a nepotřebujeme dělat památník Jana Kašpara ve formě ranveje."

Podle bleskového ohlasu na inernetu a sociálních sítích se zdá, že se návrh velké skupině Pardubáků zamlouvá. Někteří dokonce v žertu navrhují, aby byla ranvej také doplněna o naváděcí světla.

Kritici ale poukazují mimo jiné na to, že by ono značení bylo vidět pouze ze Zelené brány a chodci na třídě Míru by obrovské pruhy nechápali. To se dá samozřejmě považovat i za výhodu. Lidé, kteří by na Zelenou bránu vystoupali, by byli jistě odměneni intenzivnějším zážitkem.

"Ranvej" by byla viditelná i pro chodce

Český rozhlas Pardubice Davida Macháčka oslovil a ten připravil další pohledy, které ukazují, jak by měl pomník vypadat z pohledu chodce na třídě Míru. V návrhu je také texturou naznačeno, že by pruhy neměly být na chodníku a silnici namalovány barvou, ale vydlážděny.

Původní návrh Davida Macháčka, který na internetu způsobil poprask
autoři: KUB , pta
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne…

Vladimír Kroc, moderátor

Vladimír Kroc _Doktor v dome

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů.