Geopark Železné hory: historií Země za dva dny

15. září 2016

Přírodní bohatství, řadu kulturně-historických cenností, unikátních muzeí a četné sportovní a rekreační objekty nabízí Geopark Železné hory. Jeho ředitel Daniel Smutek byl hostem Dobrého rána.

Na úvod vysvětlil, co je to vlastně geopark: „Představte si území, kde je velmi bohatá geologie, kde je hodně minerálů, hornin, zkamenělin, ale ono to musí být v jasně definovaném území. K tomu pak chybí jen maličkost, a to mít na své straně lidi, kteří v tom území jsou. V případě Geoparku Železné hory to je 200 obcí a všichni musí táhnout za jeden provaz. Pak je to brnkačka.“

550 miliónů let v kostce

Výstižným mottem Geoparku Železné hory je věta „Historií Země za dva dny“, které vychází z toho, co geopark svým návštěvníkům nabízí: „Máme tady trilobity, mamuty, to je historická linka, která má 550 miliónů let, vše na relativně malé ploše. A ono se to dá opravdu objet za dva dny. To heslo se pak samo našlo,“ říká Daniel Smutek.

Čtěte také

Geopark Železné hory má rozlohu více než 770 kilometrů čtverečných a na této relativně malé ploše nabízí velké množství méně, nebo více známých a geologicky významných lokalit: „Jsou místa zjevná a místa skrytá. Profláknutá lokalita je například Na Skalách u Rabštejnské Lhoty popisující příběh dvou moří. Ale těch ostatních míst, o kterých geologové věděli, bylo mnohem víc. Cílem našich prací je tato místa zpřístupňovat a popsat. Máme jich, těchto míst, kterým se říká geotop skoro sto. Nádherná lokalita je například v obci Brloh, kde se podařilo vyčistit lom,“ vyjmenovává Daniel Smutek.

Kudy v geoparku z nudy

Turistika v geoparku funguje v několika rovinách: „Na začátku jsme vodili po Železných horách většinou školy. Tam jsme se naučili, jak by se to asi mělo podávat. Pak přibyli důchodci. To je báječná kategorie, která má chuť i čas. Tam si člověk musí dát pozor, protože oni studují předem a člověk nesmí vykládat bludy. A pak přišly programy, které měly ve vínku vzdělávání jak základních, tak středních škol, a to už jsme museli psát průvodce. Nakonec přišel zájem univerzit z Čech i ze zahraničí. To už i internetové stránky musely být v různých jazykových mutacích,“ popisuje vývoj nabídky Daniel Smutek.

A přidává příklady z praxe: „To praktické spočívá v tom, že člověk si vybere oblast, pak je zvědavý, co mu nabídne. A ta nabídka je i v terénu. Člověk přijede na lokalitu a na informačních tabulích se nabízí přesně to, co skutečně v té přírodě je. Není to žádný šmé, jak říkají Brňáci.“

Informační tabule Geoparku Železné hory

Geopark Železné hory při přípravě stezek myslel také na cyklisty: „Ve spolupráci z CHKO Železné hory asi před 15 lety vznikla první geologická cyklostezka v republice. Jmenovala se Magma. Všichni si myslí, že to je podle hlubinných vyvřelin, ale není to tak. V Železných horách je toho k vidění tolik, je to takový maglajz, tím už vás navádím k tomu názvu. Magma znamená malý geologický maglajz,“ říká se smíchem Daniel Smutek.

Železné hory na seznamu UNESCO

V současné době je snahou Geoparku Železné hory dostat se na seznam UNECO. Z toho důvodu ho už navštívila také komisařka z Číny a komisař z Irska: „Komisaři tu byli koncem června a kontrolovali nás podle dokumentace odevzdané v listopadu. Jsem přesvědčen, že se nezklamali. Pokud se to povede, tak se z indicií možná něco dozvíme už na konci září. Oficiálně někdy v listopadu až prosinci. Ale pořád říkám, že to je zatím půl na půl, ale jsme optimisté,“ uzavírá Daniel Smutek.

autor: HRU
Spustit audio