Golf už dávno není sportem jen pro bohaté
V Česku je kolem 120 golfových hřišť, zájemci tedy mají z čeho vybírat. A při nepříznivém počasí mohou využít golfový simulátor a zahrát si tak v online verzi na světových hřištích.
Jaromír Pátek stál před více než dvaceti lety u zrodu golfového klubu v Pardubicích. S několika přáteli nejprve trénovali na simulátoru, ale touha po reálné hře v přírodě je přiměla hledat vhodný pozemek na vybudování hřiště. Nakonec se dohodli s městem Lázně Bohdaneč na stoletém pronájmu padesátihektarového pozemku.
Vzal si papír a pastelky a procházel po lokách, které byly i díky značnému podmáčení velmi težko zemedělsky využitelné. Vymyslel umístění pro všech 18 jamek, vysázel stromy a nechal vyhloubit rybníčky.
Díky jeho nadšení a vstřícnému přístupu má dnes jejich klub téměř dvoutisícovou členskou základnu. A je jedním z mála hřišť, které ekonomicky prosperuje bez dotací.
Dostal golf mezi lidi
Jaromír Pátek tvrdí, že golf je dnes finančně méně náročný než lyžování nebo cyklistika. Organizuje golfové kurzy pro děti a starší zájemce loví například mezi vodáky, kteří přijíždí na nedaleký Opatovický kanál. "Půjčíme jim hole a dáme míčky a trenér jim vysvětlí základní pravidla. Golf si nezaslouží nálepku snobského sportu," říká v rozhovoru Jaromír Pátek.
Čím je golfové hřiště u Lázní Bohdaneč výjimečné? A čím je výjimečný Jaromír Pátek? Poslechněte si v tomto díle pořadu Kdo umí, ten umí.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.