Golf už dávno není sportem jen pro bohaté
V Česku je kolem 120 golfových hřišť, zájemci tedy mají z čeho vybírat. A při nepříznivém počasí mohou využít golfový simulátor a zahrát si tak v online verzi na světových hřištích.
Jaromír Pátek stál před více než dvaceti lety u zrodu golfového klubu v Pardubicích. S několika přáteli nejprve trénovali na simulátoru, ale touha po reálné hře v přírodě je přiměla hledat vhodný pozemek na vybudování hřiště. Nakonec se dohodli s městem Lázně Bohdaneč na stoletém pronájmu padesátihektarového pozemku.
Vzal si papír a pastelky a procházel po lokách, které byly i díky značnému podmáčení velmi težko zemedělsky využitelné. Vymyslel umístění pro všech 18 jamek, vysázel stromy a nechal vyhloubit rybníčky.
Díky jeho nadšení a vstřícnému přístupu má dnes jejich klub téměř dvoutisícovou členskou základnu. A je jedním z mála hřišť, které ekonomicky prosperuje bez dotací.
Dostal golf mezi lidi
Jaromír Pátek tvrdí, že golf je dnes finančně méně náročný než lyžování nebo cyklistika. Organizuje golfové kurzy pro děti a starší zájemce loví například mezi vodáky, kteří přijíždí na nedaleký Opatovický kanál. "Půjčíme jim hole a dáme míčky a trenér jim vysvětlí základní pravidla. Golf si nezaslouží nálepku snobského sportu," říká v rozhovoru Jaromír Pátek.
Čím je golfové hřiště u Lázní Bohdaneč výjimečné? A čím je výjimečný Jaromír Pátek? Poslechněte si v tomto díle pořadu Kdo umí, ten umí.
Související
-
Záchranářem do morku kostí. Dobrovolník od února pendluje sanitkou na Ukrajinu
Jan Doucha z Lokalizačního záchranného sboru ČR jel za poslední tři měsíce devatenáctkrát na Ukrajinu. Z tamních přeplněných nemocnic přivezl několik desítek pacientů.
-
Miroslava Sobková začínala s kontaktními čočkami v Pardubicích
První kontaktní čočky aplikovala v roce 1982. Zákazníkům mohla tehdy nabídnout ze dvou druhů, buď čočky soustružené, nebo lité.
-
Jindřich Kravařík dělá lidem život sladší
Zemědělský inženýr Jindřich Kravařík pracoval dlouhá léta v žampionárně. Ale v roce 1991 koupil s kolegy cukrárnu a dal se na cestu vlastního sladkého podnikání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.