HIV virus v pomerančích, vyšší IQ po banánech. Jak odhalit pravdu a lež na internetu?

16. leden 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hoax: kázání královně

Věříte všemu, co si přečtete na internetu? Už jste slyšeli o tom, že trvanlivé mléko, které se neprodá, se znovu převařuje a vrací zpátky do obalu? Sdíleli jste srdceryvný příběh o nemocném dítěti, které potřebuje pomoc? Rozeznat pravdu a lež pomáhá kampaň „Zvol si info“. V rozhlasové Radioporadně ji představila Kateřina Křivánková.

Mladí studenti z brněnské Masarykovy univerzity si dali za cíl naučit především mladé lidi kriticky přemýšlet o informacích, které se na ně denně valí. Vytvořili stručný manuál nazvaný Surfařův průvodce internetem. Ten upozorňuje, na co si dát pozor během přijímání informací.

„Lidé bez rozmyslu sdílí nepravdivé články. Lži se šíří lavinovou rychlostí,“ říká Kateřina Křivánková. Nebezpečná je podle ní jakákoliv propaganda. Právě mladí žijící denně on-line často neumí informace filtrovat a pracovat s jejich obsahem.

Čtěte také

Dříve jsme měli novinářské kachny, dnes máme tzv. hoaxy. Mezi ně patří zprávy typu:
„V pomerančích z Libye je vstříknutá HIV pozitivní krev.“
„U břehů nelegálně přistáli uprchlíci na lodi velké jako Titanic.“
„Romové nemusí platit za léky.“
„Párky v rohlíku způsobují rakovinu.“

Všimněte si, že jde především o zprávy, které vyvolávají negativní emoce. Jde vlastně o šíření poplašných zpráv. „Jsou to informace, které nás zvedají ze židle,“ upřesňuje Kateřina Křivánková. Pokud na takový článek narazíte, podrobte ho bližšímu zkoumání. Podívejte se z jakého je zdroje a jestli ho najdete i na jiných seriózních webech. Pokud některé médium svaluje vinu za vše špatné stále na stejnou skupinu lidí, rozhodně to není známka vyváženosti. „Za všechno může Evropská unie, Američani, Rusové. „Jestli u jednoho zdroje stále narážíte na vyhraněné jednostranné prohlášení, dejte si pozor,“ varuje Kateřina Křivánková.

Věnujte pozornost:

  • zdroji informací

  • svalování viny a nálepkování

  • vymýšlení si faktů

  • manipulaci s obrazovými prostředky

  • hrám se strachem a emocemi

Hysterický titulek a emotivní video. To je něco, co dnes zabírá. Často lidé nedokoukají ani do konce, přečtou si prvních pár řádků a už sdílejí článek na sociálním sítí.

Co je psáno, to je dáno, dávno neplatí

Podle kampaně „Zvol si info“ je to s informacemi trochu jako s jídlem. Internet je velký supermarket, kde si je může kdokoli obstarat. Pokud si člověk dá zkažené nebo nezdravé jídlo, nebude mu po něm dobře. Konzumované informace mohou být stejně škodlivé. Netvořte si názor na svět okolo na základě dezinformací.

Lidé si totiž málo uvědomují, že informace “konzumují” a mohou být stejně škodlivé. Ze zkažených informací (tedy dezinformací) taky nebude nikomu dobře. Chceme proto lidi okolo nás naučit přemýšlet o informacích a novinařině, stejně jako se naučili přemýšlet o prospěšnosti a škodlivosti jednotlivých druhů potravin.

Vědci přišli na to, že…

Vědci radí, co jíst a co nejíst. Jak spát. Vědci radí, jak zvýšit inteligenci. Denně se objeví článek, který se odvolává na vědecký výzkum. „Podívejte se, kdo studii vypracoval. Z jaké univerzity vědci jsou a jak celý výzkum vedli. Zda to není náhodou aktivita jednoho Američana, který dosud nic nepublikoval a tvrdí, že když budeme jíst banány, stoupne nám IQ,“ dává příklad Kateřina Křivánková.

Čtěte také

autor: PRO
Spustit audio