Hlinsko obnovuje budovy po zaniklé továrně ETA. Z ředitelství jsou byty

26. listopad 2024 06:33

Továrna na výrobu elektrospotřebičů ETA byla desítky let jedním ze symbolů Hlinska. Firma ale ve městě v roce 2011 ukončila výrobu a zůstaly po ní opuštěné haly i kanceláře. Některé budovy odkoupilo město a postupně jim dává nové využití. Už vloni nahradili někdejší projektanty a kreslíře návštěvníci vzdělávacího centra Planeta. A z bývalého ředitelství ETY jsou teď byty.

„Můžeme tady zkoumat třeba, jak se tvořila atmosféra, jak ovlivňuje náš život. Přiblížíme se také k hydrosféře, která pokrývá většinu povrchu planety Země. Zjistíme také, jakou hlavní roli právě hraje v ekosystému,“ takhle představila nabídku vzdělávacího centra Planeta jeho ředitelka Petra Plisková.

Město ho otevřelo vloni a za přestavbu kanceláří ETY zaplatilo 30 milionů korun. Na generální ředitelství podniku to bylo jen pár kroků. Z něj jsou teď byty.

Okamžitě rozebrané byty

„My jsme ho kupovali primárně s tímto jasným záměrem, že chceme nájemní byty, protože jsme měli zmapováno, že zájem a hlad po takovémto typu bydlení u nás je,“ říká hlinecký starosta Miroslav Krčil (Prosperující Hlinsko).

Celkové náklady za 24 bytových jednotek, které byly okamžitě rozebrané, dosáhly 90 milionů korun. „V tuto chvíli vlastně máme byty rozděleny. Byl tam zhruba dvojnásobný převis,“ dodal Krčil.

Netknutý ale zůstal protiatomový kryt určený pro vedení strategicky důležitého podniku tehdejšího Československa. „Je tady stará vzduchotechnika. My s tím chceme nějak naložit, aby to bylo i edukační.“

Následovat má přestavba vrátnice, která bude patřit zubařům. „Vrátnice dříve sloužila pro návštěvy v ETĚ. Chceme ji využít jako ordinace zubních lékařů. Už máme předjednáno s budoucími nájemci jejich fungování tady v Hlinsku,“ říká Krčil.

Zubařské vrtačky by se v bývalé vrátnici měly ozvat v polovině příštího roku.

Spustit audio

Související