Hoříněves

Ani ne 20 km od Hradce Králové nedaleko Máslojed nebo Chlumu či Velkého Vřešťova leží Hoříněves. Její název nemá nic společného s hořením ale s hořekováním. Kdysi se prý pohádali dva rytíři. Hněvali se a v místě, kde se hněvali vznikla Hněvčeves. V Hoříněvsi z toho měli hoře a tak se snažili zjednat nápravu. To se jim podařilo až ve Smiřicích, kde se usmířili. Historka asi pravdivá nebude. Ale hezky se poslouchá. A od místních si ji poslechl i Martin Karlík, který vás zve k poslechu dalších Východočeských výletů.

Hoříněves si vybral kvůli jednomu slavnému rodákovi. Tím je Václav Hanka. V jeho rodném domě v Hoříněvsi je zřízené malé muzeum. Pokud čekáte, že se tady dozvíte, jak to bylo doopravdy s Rukopisem Královédvorským, tak asi zažijete zklamání. Ale místní věří v jejich pravost. I to si můžete poslechnout ve Výletech, které jsme připravili na sobotu 1. února. Pokud jste je propásli nevadí, tady si je můžete poslechnout ze záznamu.

0:00
/
0:00
autor: mkk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.