Houbovou zahrádku můžete mít i v obýváku. Zkuste korálovec, hlívu nebo shiitake

6. červen 2025

Houbové zahrádky jsou stále pestřejší. Začalo to žampiony, pokračovalo hlívou ústřičnou, dnes můžete vyzkoušet korálovec či houževnatec, který je u nás známější pod názvem shiitake.

„Nejnáročnější na pěstování je houba reishi, což je léčivá houba, která se používá do různých tinktur a mastí. Je to náročná houba, která roste půl až tři čtvrtě roku, než je ke sklizení,“ říká pěstitelka hub z Dolan na Pardubicku Eva Kořínková.

S hlívou ústřičnou to jde jednoduše

Nejjednodušší je podle Evy Kořínkové vypěstovat hlívu ústřičnou. K tomu je potřeba pořídit si zrnitou nebo kolíčkovou sadbu, což jsou naočkované dřevěné kolíčky. Mnohem jednodušší varianta je pořídit si už naočkovaný substrát ze slámy nebo pilin, který připomíná kostku v sáčku.

„U hlívy ústřičné je potřeba udržet si teplotu kolem 22 až 23 stupňů Celsia. Takže si kostku můžete dát klidně do obýváku. Je to v sáčku, který by ale neměl být zcela uzavřený. Každá houbová zahrádka potřebuje dýchat.“

Hlíva ústřičná, nazývaná také jako zázračná houba, je spolu s jinými houbami stále v trendech roku 2022

„V teplé místnosti hlíva ústřičná prorůstá asi měsíc. Pak začnou mycelia růst na povrch, a to je chvíle, kdy dáme substrát do chladnější místnosti s ideální teplotou 15 stupňů Celsia. Hlíva potřebuje světlo a vlhkost, proto do tmavého sklepa nepatří. Nebo lze přisvítit umělým světlem s časovačem, aby tam byla pravidelnost,“ vysvětluje pěstitelka Kořínková.

V takovém prostředí hlíva ústřičná dobře nasazuje a vy sklízíte. To může trvat přibližně dva měsíce, velmi záleží na správných podmínkách. Nakonec se materiál se úplně rozpadne. Stále větší zájem je podle Evy Kořínkové o teplomilné druhy hlív, jako je například hlíva citronová nebo růžová, kterým se u nás díky oteplování začíná dařit.

Shiitake sklízíte za pár dnů

Shiitake neboli houževnatec jedlý je japonská houba, která má kromě zdravotních účinků výbornou chuť a dá se všestranně využít v kuchyni. Má výborný vliv na imunitní systém. Pěstuje se na dřevě nebo na pilinách. Materiál je polokulatý bloček, má jiný tvar než hlíva.

Na substrátu vypěstované houby shitake

Když si přinesete zahrádku se shiitake domů, už je to prorostlé a připravené na nasazování. Za pár dnů máte první houby a můžete se vařit.

„Shiitake je velmi lahodná a výrazná houba. V kuchyni ji můžete přidávat do salátů, pod maso, do polévky, do guláše. Já mám ráda sushi, a když mi přijde návštěva, tak houbové sushi je nejdřív pryč,“ pochvaluje si pěstitelka Eva Kořínková.

Jak chutná korálovec ježatý nebo lihovec moučný? A jaký je postup při pěstování žampionů? Poslechněte si více v záznamu pořadu.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.